- يكشنبه 7 آذر 1400

 
 
 
 
 
حقوق بشر
پناهندگی / اقامت
مهاجرت/انتگراسیون
جامعه/روحی-اجتماعی
مصاحبه / گفتگو
دیدگاه ها
ترجمه
پایان نامه
در دیگر رسانه ها
فیلم و صدا
درباره من
درباره سایت
Asyl / Aufenthalt
Menschenrechte
Über
 
 
درخواست از دولت آلمان برای محکومیت نقض گسترده حقوق بشر در ایران از طریق اتخاذ اقدامات عملی مشخص چاپ ارسال به دوست
22 اسفند 1388


انجمن یاری های پزشکی شهر بوخوم در نامه ای به دولت آلمان از این دولت خواستار اتخاذ سیاست فعال تری در مبارزه با دیکتاتوری جمهوری اسلامی شده است. این انجمن خواهان حمایت دولت آلمان از پناهجویان و پناهندگان ایرانی شده و نظر به اقدامات شدید دولت ایران بر علیه فعالین حقوق بشری، خواستار آن شده تا دولت آلمان رژیم جمهوری اسلامی را برای آزادی فعالین سیاسی و حقوق بشری زیر فشار گذاشته و همچنین دولت آلمان را به اتخاذ اقدامات تنبیهی مناسب از جمله عدم صدور ویزا برای دیپلمات های رژیم و قطع روابط دیپلماتیک با رژیم حاکم بر ایران تشویق نموده است. ترجمه متن این نامه به شرح زیر است:


با نگرانی فراوان ما هر روز اخبار مربوط به دستگیری و صدور احکام اعدام یا اجرای حکم اعدام برای تظاهرات کنندگان و فعالین حقوق بشر در ایران را دریافت میکنیم.
انجمن یاری های پزشکی به پناهجویان شهر بوخوم یک سازمان حقوق بشری است که بیش از 12 سال است برای احقاق حق پناهجویان و پناهندگان فعالیت میکند. بسیاری از مراجعین ما پناهجویان و پناهندگان از ایران می باشند. بخش بزرگی از آنان تجارب تلخ و وحشتناکی در ارتباط با نیروهای امنیتی و زندان و شکنجه را پشت سر گذاشته اند. اخبار جدید از ایران و بی خبری از وضعیت دستگیر شدگان و زندانیان سیاسی میتواند موجب زنده و فعال شدن مجدد شوک و ضربه های روحی برای بسیاری از مراجعین ایرانی انجمن ما گردد.
 

بنا به گزارش رسانه های فارسی زبان مخالف دولت ایران برای یک دانشجوی 20 ساله بنام محمد ولیان حکم اعدام صادر شده است، اگر چه ما هیچ تائید رسمی در این مورد دریافت نکرده ایم. آقای محمد امین ولیان بدلیل شرکت در تظاهرات خیابانی در تهران دستگیر و آنگونه که از قول او بیان می شود گویا سنگی در دست داشته و می خواسته با آن به نیروهای امنیتی حمله کند و به این دلیل از سوی دادگاه به عنوان "محاربه" یعنی "جنگ برعلیه خدا" محکوم شده و به این ترتیب وی می تواند بر اساس قوانین ایران به اعدام محکوم شود. برخی از سازمان های حقوق بشری مانند LDDHI و FIDH و همچنین وزارت خارجه آمریکا در چند روز گذشته در این مورد موضع گیری نموده و صدور چنین حکمی را محکوم کرده اند.

در یک مورد دیگر که توسط وکیل دکتر محمد ملکی علنی شده است، وی گفته است که برای موکلش به عنوان "محارب" حکم صادر شده است. دکتر محمد ملکی 76 سال داشته و در گذشته رئیس دانشگاه تهران بوده است. بنا به اطلاعیه سازمان عفو بین الملل وی در 22 آگوست سال 2009 در ادامه تظاهرات های عظیم و گسترده که برعلیه نتایج انتخابات ریاست جمهوری به راه افتاده بود، توسط پنج نفر از افراد وابسته به وزرات اطلاعات دستگیر شده بوده است. دکتر ملکی در اول مارس 2010 و پس از 191 روز حبس در زندان اوین به قید وثیقه آزاد شد.

از طرف دیگر بر اساس اخبار منتشر شده از سوی "مجموعه فعالین حقوق بشر" در یک عملیات هماهنگ بین اطلاعات سپاه پاسدران و وزارت اطلاعات از ساعت 9 شب دوم مارس تا ساعت 9 صبح سوم مارس 2010 بیش از 26 مورد حمله در شهرهای مختلف جهت دستگیری فعالین پیشین این انجمن صورت گرفته که طی آن تا کنون حداقل 15 نفر از فعالین حقوق بشری دستگیر شده اند. از محل نگهداری دستگیرشدگان خبری در دست نیز و آنها امکان تماس با افراد خانواده و یا وکیل خود را ندارند. یکی از این دستگیر شدگان خانم رفیعی می باشد که در تاریخ 02.03.2010 در شهر گرگان در شمال ایران دستگیر شده است. وی دانشجو بوده و یک فعال حقوق بشری نبوده است با این وجود به هنگام دستگیری وی به فعالیتهای حقوق بشری برادرش، آقای کیوان رفیعی دبیر سابق مجموعه فعالین حقوق بشر اشاره شده است.

نظر به تهاجم گسترده رژیم حاکم بر ایران به جنبش دمکراسی خواهی مردم ایران، از دولت آلمان خواهان توجه و پیگیری در موارد زیر می باشیم:

- تلاش فعال برای آزادی دستگیر شدگان و زندانیان سیاسی و فعالین حقوق بشر
- تحریم های مؤثر برعلیه دیکتاتوری ملاها
- توقف اخراج پناهجویان ایرانی و اعطاء اجازه اقامت به آنان
- پذیرش فعالین سیاسی مخالف دولت ایران که کشور خود را ترک و امکان بازگشت با آنجا را ندارند
- عدم صدور ویزا برای دیپلمات های رژیم جمهوری اسلامی و قطع روابط دیپلماتیک با دیکتاتوری حاکم بر ایران 

بسیار خوشحال خواهیم شد اگر ما را مطلع کنید که دولت در این زمینه ها چه کار کرده و بطور خاص در مواردی که فوقا به آن اشاره شد چه اقداماتی را انجام داده یا قرار است انجام دهد.
 

متن آلمانی نامه

آشنائی با انجمن "یاری های پزشکی به پناهجویان در شهر بوخوم آلمانAn die Regierung der Bundesrepublik Deutschland

Massive Menschenrechtsverletzungen im Iran- Forderungen der Medizinischen Flüchtlingshilfe Bochum e.V. an die deutsche Regierung 
 
 

hanifhidarnejad@yahoo.de | استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است | Copyright©www.hanifhidarnejad.com 2005-2021