- پنجشنبه 9 آذر 1402

 
 
 
 
 
حقوق بشر
پناهندگی / اقامت
مهاجرت/انتگراسیون
جامعه/روحی-اجتماعی
مصاحبه / گفتگو
دیدگاه ها
ترجمه
پایان نامه
در دیگر رسانه ها
فیلم و صدا
درباره من
درباره سایت
Asyl / Aufenthalt
Menschenrechte
Über
 
 

نامه سرگشاده به مریم رجوی

pan20

pan19
اعلام همبستگی کانون پزشکان آلمان به همراه ده نهاد دیگر بخش سلامت و درمان با همکاران خود در ایران چاپ ارسال به دوست
25 آذر 1401

کانون پزشکان آلمان به همراه ۱۰ نهاد دیگر در بخش سلامت و درمان از جمله چندین اتحادیه و انجمن مرتبط با رواندرمانی در دفاع از جان به دربردگان از زندان و شکنجه در نامه سرگشاده ای به اولاف شولتز صدراعظم و آنالِنا بِربوک وزیر خارجه آلمان که در تاریخ ۱۵ دسامبر ۲۰۲۲ منتشر شده، از آنها خواسته‌اند که نظر به شرایط «فاجعه‌بار انسانی» که در ایران حاکم است و نظر به سرکوب پزشکان و کادر درمانی در ایران که به زخمی‌شدگان کمک می‌کنند، لازم است تا دولت آلمان «هر آنچه در توان دارد» برای فشار به رژیم ایران به کار گرفته تا پزشکان در ایران «بتوانند کار خود را مطابق با قرارداد ژنو برای حفاظت و رفاه بیماران خود انجام دهند.»

ر این نامه سرگشاده آمده است: «ما به عنوان کادر پزشکی با نگرانی شدید در مورد وضعیت حقوق بشر و سلامت جمعیت غیرنظامی‌ در ایران شما را خطاب قرار می‌دهیم. از زمان مرگ خشونت‌آمیز مهسا ژینا امینی ۲۲ ساله در ۲۵ شهریور، مردم از گروه‌های مختلف اجتماعی با به خطر انداختن جان خود علیه جمهوری اسلامی ایران تظاهرات کرده‌اند، از جمله بسیاری از دانشجویان پزشکی و پزشکان.»

در ادامه این نامه آمده است: «همانطور که مردم برای آزادی و حق تعیین سرنوشت خود می‌جنگند، خشونت سرکوب نیروهای امنیتی علیه آنها افزایش می‌یابد .رژیم در تلاش است با خشونت گسترده اعتراضات را سرکوب کند. عفو بین‌الملل بارها استفاده از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آبپاش، شلیک گلوله‌های جنگی و استفاده گسترده از باتوم علیه معترضان را مستند کرده است. بیش از ۱۵۰۰۰ نفر دستگیر شدند و حتی خردسالان تا حد مرگ مورد ضرب و جرح قرار گرفته‌اند، به آنها تیراندازی شده و ربوده شده‌اند. پیش از ۳۰۰ نفر تا کنون به قتل رسیده‌اند که بسیاری از آنها زیر سن بوده و کودک و نوجوان هستند.»

در این نامه همچنین آمده است: «از محل اختفای تعداد زیادی از زندانیان سیاسی پس از آتش‌سوزی زندان اوین تهران در ۲۴ مهرماه ۱۴۰۱ اطلاعی در دست نیست. گزارش‌های تجاوز جنسی و شکنجه در زندان‌ها در حال افزایش است. با نگرانی شدید این روزها شاهد آغاز رسیدگی کیفری علیه زندانیان سیاسی هستیم. از آنجایی که زندانیان سیاسی ایران در معرض اعدام قرار دارند، می‌ترسیم جان تعداد بی‌شماری دیگر در خطر جدی قرار گیرد. حملات خشونت‌آمیز کنونی نیروهای مسلح ایران به مناطق کردنشین نشان دهنده تشدید شدید خشونت‌های دولتی علیه غیرنظامیان است.»

کانون پزشکان و ده نهاد دیگر در بخش سلامت و درمان آلمان در همبستگی با همکاران خود در ایران به محدودیت‌ها و سرکوب آنها پرداخته و نوشته‌اند: «رفتار خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی با پزشکان معترض به‌ویژه آزاردهنده است. اعتراض آنها از جمله به حضور نیروهای امنیتی در بیمارستان‌هاست. پزشکان مجبورند برای محافظت از بیماران خود مخفیانه و خارج از مراکز بهداشتی مراقبت کنند و خود هدف سرکوب قرار می‌گیرند. ما با همکاران پزشکی خود در ایران همبستگی نشان می‌دهیم و خواهان آن هستیم که بتوانند کار خود را مطابق با قرارداد ژنو برای حفاظت و رفاه بیماران خود انجام دهند.»

این نامه در پایان ضمن ستایش شجاعت مردم ایران در مبارزه برای رسیدن به آزادی، دولت آلمان را به اتخاذ راهکارهای مشخص فرا خوانده و تاکید می‌کند: «ما کارکنان حوزه سلامت و درمان وظیفه خود می‌دانیم که با همه مردمی‌ که در ایران برای حقوق زنان، حقوق بشر و آزادی اعتراض می‌کنند، همبستگی نشان دهیم. ما شجاعت آنها را برای قرار گرفتن در معرض خطرات مرگبار تحسین می‌کنیم و مطابق با درکی که از وظیفه حرفه‌ای خود داریم، خواستار حق بی قید و شرط تمامیت جسمی‌ و روحی همکاران خود و زخمی‌شدگان و آسیب‌دیدگان هستیم. ما از دولت فدرال آلمان می‌خواهیم هر آنچه در توان دارد برای پایان دادن به این فاجعه انسانی انجام دهد. ما خواستار سیاست‌هایی هستیم که از غیرنظامیان محافظت و حمایت کند.»

*منبع: وبسایت جامعه همکاری‌های مراکز روان تنی اجتماعی برای پناهجویان و قربانیان شکنجه
*ترجمه و تنظیم: حنیف حیدرنژاد

عکس و پردازش: کیهان لندن

 

 

آخرین مطالب:
 
 
 

hanifhidarnejad@yahoo.de | استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است | Copyright©www.hanifhidarnejad.com 2005-2023