- دوشنبه 3 مهر 1402

 
 
 
 
 
حقوق بشر
پناهندگی / اقامت
مهاجرت/انتگراسیون
جامعه/روحی-اجتماعی
مصاحبه / گفتگو
دیدگاه ها
ترجمه
پایان نامه
در دیگر رسانه ها
فیلم و صدا
درباره من
درباره سایت
Asyl / Aufenthalt
Menschenrechte
Über
 
 

نامه سرگشاده به مریم رجوی

pan20

pan19
درخواست سازمان‌های مدافع پناهجویان در آلمان برای توقف فوری اخراج پناهجویان ایرانی چاپ ارسال به دوست
15 مهر 1401

حنیف حیدرنژاد- با توجه به تشدید خشونت علیه تظاهرکنندگان توسط رژیم ایران، سازمان «پرو آزول- PRO ASYL» در آلمان و شوراهای پناهجویان ایالت‌های مختلف این کشور خواستار توقف تمامی‌ حکم‌های اخراج‌ به ایران هستند. در اطلاعیه مشترک این سازمان‌ها که روز ۶ اکتبر ۲۰۲۲ منتشر شده، آمده است که ایالت نیدرزاکسن چنین تصیمی‌ را عملی کرده است.

این اطلاعیه مشترک با اشاره به کشته شدن ژینا مهسا امینی و سرکوب شدید معترضین توسط حکومت ایران، خواهان توقف فوری اخراج پناهجویان ایرانی شده است. در اطلاعیه آمده: «از زمان آغاز قیام‌ها، صدها نفر به قتل رسیده‌اند و هزاران معترض ربوده و زندانی شده‌اند.»

اطلاعیه یادور می‌شود که روز ۲۹ سپتامبر یک پناهجوی ایرانی در ایالت بایرن در قراری که در اداره خارجیان داشته بازداشت شد تا به ایران اخراج شود. بر همین اساس این سازمان‌ها خواهان آن هستند که هر ایالت (مانند ایالت نیدرزاکسن) در حیطه اختیارات خودش تصمیم گرفته و اخراج پناهجویان ایرانی را متوقف کرده و منتظر تصمیم اجلاس مشترک ایالت‌ها با وزیر کشور که قرار است در ماه دسامبر برگزار گردد، نشوند.

در این اطلاعیه به نقل از نازنین غفوری از شورای پناهجویان ایالت بِرِمن آمده است: «رژیم در ایران نشان داد که چقدر غیرانسانی و وحشیانه است. معترضان مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرند، ربوده می‌شوند، زندانی می‌شوند، شکنجه و کشته می‌شوند. فقط همبستگی سیاستمداران با مردم شجاع ایران و کردستان کافی نیست، بلکه آنها باید تلاش کنند تا کسی به ایران اخراج نشود.»

وزیر کشور ایالت نیدرزاکسن روز ۶ اکتبر اعلام کرد که این ایالت اخراج پناهجویان ایرانی را متوقف کرده است. وی گفت این ایالت قصد دارد در کنفرانس وزرای ایالت‌های شانزده‌گانه آلمان درخواستی مطرح کند تا اخراج همه پناهجویان ایرانی متوقف شود. ایالت شلزویگ هولشتاین در شمال آلمان نیز از این پیشنهاد حمایت می‌کند.

سخنگوی امور حقوقی سازمان «پرو آزول» تاکید می‌کند: «دیگر هیچکس نمی‌تواند انکار کند که حکومت ایران یک رژیم جنایتکار است.» او در خواست کرده است به پناهجویان ایرانی که درخواست پناهندگی آنها رد شده و در وضعیت «دولدوونگ» در آلمان زندگی می‌کنند باید فورا اقامت داده شود.

اقامت «دولدونگ» به معنی «تحمل» به افرادی تعلق می‌گیرد که پرونده پناهندگی آنها رد و روند حقوقی رسیدگی به پرونده آنها بطور قطعی مختومه اعلام شده و باید آلمان را ترک کنند. اما از آنجا که پاسپورت معتبر ندارند، عملا اخراج آنها به حالت تعلیق درآمده است.

اطلاعیه همچنین یادآور می‌شود که ایران یکی از ده کشور اول مبدأ پناهجویان در آلمان است. در نیمه اول سال ۲۰۲۲ در مجموع  ۱۹۲۵درخواست اول پناهندگی ایرانیان در آلمان ثبت شده و میزان قبولی پناهجویان ایرانی در همین دوره زمانی ۳۰ درصد بوده است.

در ساعات پایانی روز ششم اکتبر، رسانه‌های آلمان به نقل از وزیر کشور آلمان،  نانسی فِیزِر، اعلام کردند که او نیز خواهان توقف اخراج پناهجویان ایرانی است. اشپیگل آنلاین به نقل از وزیر کشور آلمان می‌نویسد: «اخراج پناهجویانی که درخواست پناهندگی آنها رد شده به ایران در وضعیت فاجعه‌بار حقوق بشر کنونی غیرمسئولانه است. ممنوعیت اخراج گام درستی است که ایالت‌های فدرال باید در اسرع وقت درباره آن تصمیم بگیرند.»

 


 

 

آخرین مطالب:
 
 
 

hanifhidarnejad@yahoo.de | استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است | Copyright©www.hanifhidarnejad.com 2005-2023