- سه شنبه 1 فروردين 1402

 
 
 
 
 
حقوق بشر
پناهندگی / اقامت
مهاجرت/انتگراسیون
جامعه/روحی-اجتماعی
مصاحبه / گفتگو
دیدگاه ها
ترجمه
پایان نامه
در دیگر رسانه ها
فیلم و صدا
درباره من
درباره سایت
Asyl / Aufenthalt
Menschenrechte
Über
 
 
اتحادیه اروپا به پناهجویان از اوکراین اجازه اقامت و کار می‌دهد چاپ ارسال به دوست
14 اسفند 1400

حنیف حیدرنژاد- روز پنجشنبه سوم مارس ۲۰۲۲ وزرای داخله کشورهای عضو اتحادیه اروپا در یک اجلاس فوق‌العاده توافق کردند که به پناهجویان از اوکراین اقامت یکساله اعطا کنند. این اقامت می‌تواند برای مدت دو سال دیگر نیز تمدید شود. اقامت علاوه بر شهروندان اوکراینی، شامل آندسته از خارجیان ساکن اوکراین که اقامت پنج سال به بالا در آن کشور داشته‌اند نیز می‌شود. دیگر خارجیان فقط برای مدت موقت پذیرش می‌شوند تا بازگشت آنها به کشورشان تدارک دیده شود.


یِلوا یوهانسن کمیسار امور داخله اتحادیه اروپا در پایان جلسه شورای وزاری داخله این اتحادیه با اعلام این خبر، آن را یک «تصمیم تاریخی» نامید. در ده سال گذشته اتحادیه اروپا در امور مربوط به مهاجرین و پناهندگان دچار دو دستگی شده بود. شدت اختلافات آنقدر بود که بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها در این زمینه متوقف شد. اکنون اما اتحاد و همبستگی مردم در کشورهای اتحادیه اروپا در حمایت از مردم اوکراین جایی جهت وقت‌کشی برای سیاستمداران باقی نمی‌گذارد.

هم اقامت هم اجازه کار و هم حق تحصیل کودکان

البته تصمیم وزاری داخله اتحادیه اروپا باید به تصویب شورای اروپا نیز برسد که چند روز دیگر تشکیل خواهد شد. پس از آن، این توافق از هفته آینده به اجرا گذاشته خواهد شد.

بر اساس مصوبه وزاری داخله اتحادیه اروپا موارد زیر شامل پناهجویان اوکراینی می‌شود:

• کشور محل زندگی را خود پناهجویان انتخاب می‌کنند.
• به آنها ابتدا اقامت یکساله داده خواهد شد که می‌تواند برای دو سال دیگر نیز تمدید شود.
• همراه با اقامت به آنان اجازه کار نیز داده خواهد شد.
• کودکان از حق تحصیل برخوردار خواهند بود و می‌توانند به مدرسه بروند.
• مقرری ماهیانه و خدمات درمانی در حد پایه تامین می‌شود.
• محل زندگی پناهجویان و هزینه‌ی آن توسط دولت‌های مربوطه تامین خواهد شد.
• کشورهایی که پناهجویان بیشتری پذیرش کرده‌اند از کمک‌های مالی اتحادیه اروپا برخوردار خواهند شد.

در یک هفته‌ای که از شروع تجاوز نظامی ارتش پوتین به اوکراین می‌گذرد حدود یک میلیون نفر خاک این کشور را که بیش از ۴۴ میلیون تن جمعیت دارد، ترک کرده‌اند. بیش از نیم میلیون نفر تا کنون به کشور لهستان و نزدیک ۱۰٫۰۰۰ هزار نفر نیز به آلمان رفته‌اند. با شدت گرفتن و گسترش جنگ، انتظار می‌رود مردم بیشتری مجبور به ترک کشور خود شوند. تا همین الان نیز اروپا با بزرگترین جابجایی جمعیت درون خود پس از جنگ جهانی دوم مواجه شده است.

 

 

 

 

 
 
 

hanifhidarnejad@yahoo.de | استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است | Copyright©www.hanifhidarnejad.com 2005-2023