- دوشنبه 26 مهر 1400

 
 
 
 
 
حقوق بشر
پناهندگی / اقامت
مهاجرت/انتگراسیون
جامعه/روحی-اجتماعی
مصاحبه / گفتگو
دیدگاه ها
ترجمه
پایان نامه
در دیگر رسانه ها
فیلم و صدا
درباره من
درباره سایت
Asyl / Aufenthalt
Menschenrechte
Über
 
 
در مورد یک خبر جعلی در ارتباط با پناهندگان ایرانی در آلمان چاپ ارسال به دوست
03 دي 1398

حنیف حیدرنژاد- روز دوشنبه ۲۳ دسامبر ۲۰۱۹ خبری در برخی شبکه‌های اجتماعی با این تیتر دست به دست شد که «دادگاه فدرال آلمان شهر نورنبرگ افشا کرد بیش از ۵۰ هزار ایرانی که در طول سال‌های گذشته تقاضای پناهندگی آنها مورد قبول واقع شده بوده، بطور میانگین سالی دو بار به ایران سفر داشته‌اند که نشانگر این است که جان آنها در خطر نیست و نبوده و این لیست جهت راستی‌آزمایی بسیاری دیگر به سازمان ملل ارجاع شد.»

من تا کنون در منابع آلمانی‌زبان به چنین خبری برخورد نکرده‌ام. حال آنکه نظر به رقم بسیار بالای ادعا شده، اگر چنین چیزی واقعیت می‌داشت، به دنبال خود موجی از بازتاب رسانه‌ای را در آلمان موجب می‌شد.

مشخص نیست که منبع این خبر چه کسی یا چه جایی است، اما به دلایلی که توضیح داده خواهد شد این خبر، جعلی است:

– در شهر نورنبرگ «دادگاه فدرال» وجود ندارد، بلکه مرکز «اداره فدرال امور پناهندگی و مهاجرت» در این شهر قرار دارد.

این اداره طبق ماده ۷۳ قانون پناهندگی آلمان موظف است حداکثر سه سال بعد از ابلاغ قبولی پناهندگی یا اعطای اقامت به یک پناهجو، دلایل و شرایطی که منجر به صدور حکم قبولی او بوده است را مجددا مورد بررسی قرار دهد تا اگر آن دلایل یا شرایط، دیگر وجود نداشته باشد، پناهندگی یا اقامت اعطاشده به آن فرد از او پس گرفته شود؛ از جمله اگر فرد اطلاعات غلط در مورد مشخصات فردی خود، تابعیت یا دلایل پناهندگی‌اش ارائه داده باشد، یا اگر شرایط داخلی در کشوری که فرد پناهنده از آنجا می‌آید بطور مثبت تغییر کرده باشد. با این توضیحات روشن می‌شود که نخست: این کنترل شامل همه ملیت‌ها می‌شود و نه فقط ایرانیان؛ دوم: این یک روند قانونی معمول و منظم است که حداکثر پس از سه سال از زمان اعطای اقامت، انجام می‌شود.

آمار پناهندگی و اقامت‌های پس گرفته شده
در حد فاصل سال ۲۰۰۸ تا نیمه اول سال ۲۰۱۹ پس از بررسی مجدد توسط اداره فدرال امور پناهندگی و مهاجرت آلمان، پناهندگی و اقامت مجموعا ۶۴۴ نفر از ایرانیان پناهنده از آنها پس گرفته شده است. برای مشاهده جزئیات بیشتر، لطفا به این لینک مراجعه شود: Widerrufsverfahren.

 دروغ و شایعه‌پراکنی
متاسفانه دروغ و شایعه‌پراکنی با اهداف مختلف در بین ایرانیان در خارج کشور در زمینه امور پناهندگی رواج دارد. تجربه کار ۲۲ ساله نگارنده نشان می‌دهد که منبع اطلاعات بسیاری از ایرانیان پناهجو و پناهنده نامعتبر است. بسیاری نیز بر اساس همین اطلاعات غلط اقدام به تصمیم‌گیری‌های اشتباه کرده و ضربه می‌خورند. باید با فرهنگ دروغ و شایعه‌پراکنی و اخبار غیردقیق و ناموثق که منبع آنها مشخص نیست مبارزه کرد. از جمله باید از بازنشر چنین اخباری خودداری کرد و از کسانی که چنین اخباری را انتشار می‌دهند خواست تا اصل خبر و منبع خود را ارائه دهند.

یک واقعیت تلخ
به عنوان یک واقعیت تلخ باید تاکید کرد که متاسفانه بخشی از ایرانیانی که قبولی پناهندگی دریافت می‌کنند، چند سال بعد و با کسب تابعیت آلمانی، اقدام به پس دادن پناهندگی خود کرده و با مراجعه به سفارت جمهوری اسلامی، یعنی حکومت جنایتکاران حاکم بر ایران که به خاطرش پناهندگی گرفته بودند، درخواست «پاسپورت ایرانی» می‌دهند تا بتوانند به ایران رفت و آمد داشته و برخی نیز اقدام به تجارت می‌کنند. تعداد این دسته از افراد کم نیست و متاسفانه رقم چشمگیری است. این دسته از افراد با این اقدام خود بی‌پرنسیبی و بی‌اخلاقی خویش را آشکار کرده و نشان می‌دهند که ادعاهای اولیه‌شان در مورد در خطر بودن جان‌شان جدی و واقعی نبوده و شاید هم حاضر شده‌اند پس از سال‌ها به قیمت تأمین منافع شخصی خود، از جمله رفت و آمد به ایران و دیدن خانواده و راه‌ انداختن تجارت، به همکاری پاسیو یا اکتیو با دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی تن بدهند. این دسته افراد مایه‌ی شرم پدیده‌ی پناهندگی بوده و نه تنها حق پناهندگی را مورد سوء استفاده قرار می‌دهند بلکه اعتماد نهادهای تصمیم‌گیرنده‌ در کشورهای میزبان را نیز نسبت به پناهجویان واقعی که جان‌شان در خطر است سلب می‌کنند.

با اینهمه جای این پرسش هنوز باقیست که انتشار اخبار جعلی یا غیردقیق با چه هدفی صورت می‌گیرد؟ این به عهده خواننده این سطور است که با کمی‌ تعمق، جوابی برای خود پیدا کند. چیزی که می‌توان با قاطعیت گفت این است که کسانی که اقدام به انتشار اخبار جعلی و ناموثق می‌کنند، بر روی مخاطبانی سرمایه‌گذاری می‌کنند که حاضرند چنین حرف‌های بی‌پایه و اساسی را بپذیرند و به خود زحمت جستجو و تلاش برای یافتن واقعیت را نمی‌دهند. در زمانه حاضر که می‌توان با چند کلیک و یک جستجوی ساده به راحتی به اطلاعات موثق از منابع رسمی‌ و معتبر دست یافت، نباید اجازه داد تا شعور مردم به بازی گرفت شود؛ نباید برای اخبار جعلی بازار درست کرد و به آن دامن زد. مبارزه با این فرهنگ، خود به خود زمینه رشد آن را هم مسدود خواهد کرد.
http://www.hanifhidarnejad.com

 
 
 

hanifhidarnejad@yahoo.de | استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است | Copyright©www.hanifhidarnejad.com 2005-2021