- دوشنبه 26 مهر 1400

 
 
 
 
 
حقوق بشر
پناهندگی / اقامت
مهاجرت/انتگراسیون
جامعه/روحی-اجتماعی
مصاحبه / گفتگو
دیدگاه ها
ترجمه
پایان نامه
در دیگر رسانه ها
فیلم و صدا
درباره من
درباره سایت
Asyl / Aufenthalt
Menschenrechte
Über
 
 
تصویب قانون مهاجرت در آلمان؛ سختگیری ها و گشایش ها چاپ ارسال به دوست
17 خرداد 1398

حنیف حیدرنژاد- بسته تغییرات قانونی مربوط به امور مهاجرت و پناهندگی روز جمعه 7 یونی 2019 در پارلمان آلمان به تصویب رسید.

پیشتر کابینه آلمان لایحه این تغییرات را تصویب کرده بود. قانون جدید "قانون مهاجرت نیروی کار فنی- Fachkräfteeinwanderungsgesetz" نام دارد.

برای تصویب این قانون، لازم بود تا تغییرات مختلفی در هفت قانونِ دیگرِ مرتبط با خارجیان، پناهجویان، قانون کار و...  انجام گردد. به همین خاطر این مجموعه تغییرات با عنوان "بسته" تغییرات قانون مربوط به مهاجرت و پناهندگی نامیده می شود. این قانون قرار است از اول ژانویه 2020 به اجرا گذاشته شود.

نیاز به نیروی کار تخصصی

زمینه تصویب این قانون به دو موضوع مهم بر می گردد: نیاز اقتصاد آلمان به نیروی کار متخصص و فنی: در این مورد ارزیابی کارشناسان از نیازی بالغ بر 260 هزار نفر نیروی کار متخصص در سال صحبت می کنند.

قانون جدید امکان جذب نیروهای متخصص از کشورهای مختلف را تسهیل می کند. برای این منظور نیروهای متخصص و فنی در کشورهای دیگر امکان خواهند داشت که برای پیدا کردن کار در آلمان، از سفارت این کشور در کشور خود درخواست ویزا دهند. این دسته از افراد می توانند ویزائی برای شش ماه دریافت کرده تا در آلمان بتوانند برای خود کار پیدا کنند، ولی همه هزینه های مربوط به محل زندگی، امور درمانی و ... را باید خود به عهده بگیرند. اگر این افراد موفق شوند که کار پیدا کنند و قرارداد کاری در دست داشته باشند، می توانند اجازه اقامت دریافت کنند.

جزئیات مربوط به شرایط دریافت ویزا، از جمله شرط مدرک تحصیلی یا سابقه کاری یا شرط سنی و شرط میزان آشنائی با زبان آلمانی و اینکه در هر زمان برای کدام رشته های کاری نیاز به نیروی متخصص می باشد، بعدا مشخص خواهد شد.

اخراج سریعتر پناهجویان رد شده

زمینه دوم برای تصویب این قانون به پناهجویان مربوط می باشد. در حال حاضر ده ها هزار نفر از پناهجویانی که پرونده درخواست پناهندگیشان در آلمان بسته شده است، هنوز در این کشور زندگی می کنند زیرا به دلیل نداشتن پاسپورتِ معتبر امکان اخراج آنها وجود ندارد. (سال 2018 اخراج 31 هزار پناهجو به دلایل مختلف عملی نشد) به پناهجویانی که پرونده پناهندگیشان کاملا بسته شده است و باید خاک آلمان را ترک کندد اما به دلایل محتلف نمی شود آنها را اخراج کرد برگه ای با نام "دولدونگ" داده می شود. قانون جدید سختگیری بر علیه ایندسته از پناهجویان را بسیار شدیدتر می کند، از جمله: اگر ایندسته از پناهجویان در مدتی که به آنها ترک خاک آلمان ابلاغ شده است، آلمان را ترک نکنند، پس از پایان این مهلت، پلیس اجازه دارد آنها را دستگیر و به زندان منتقل کند. اگر زندان اخراج که مخصوص ایندسته از افراد می باشد ظرفیت نداشته باشد، قانون جدید اجازه می دهد که آنها به زندان معمولی و به یک بخش جداگانه منتقل شوند. پلیس اجازه دارد وارد خانه این افراد شده و خانه و وسایل آنها را بازرسی کند. اجازه کار ایندسته از افراد لغو می شود، میزان کمک های ماهیانه دولتی به ایندسته از افراد کم شده و در مواردی فقط به کمک جنسی محدود می شود، ایندسته از افراد به کمپ های مخصوصی منتقل خواهند شد که پرت و دور افتاده است و اجازه مسافرت و جابجائی به آنها داده نخواهد شد. همه این اقدامات با هدف آن است که اخراج پناهجویان سریعتر و ساده تر شود. به این دسته از افراد برگه "دولدونگ" داده خواهد شد که روی آن نوشته شده است هویت قابل تائید نیست.

قانون جدید همچنین دادن اقامت به آندسته از پناهجویان که دولدونگ داشته ولی یک و نیم سال است که کار کرده و قرارداد کار دارند را ممکن می سازد، به شرط آنکه در جامعه خوب جا افتاده و جذب شده باشند. اما به افرادی که از 01.08.2018 درخواست پناهندگی داده و "دولدونگ" دریافت کرده اند اجازه کار داده نخواهد شد.

منتقدین در هفته های گذشته این سختگیری ها را نقض حقوق بنیادین انسانی و نقض حقوق پناهجویان می دانند. 22 سازمان حقوق بشری و مدافع پناهجویان بطور مشترک و با فراخواندن نمایندگان پارلمان آلمان تلاش بسیار کردند تا از تصویب این قانون با محتوای فعلی جلوگیری کنند. اما پارلمان آلمان سرانجام با 371 رای موافق، 159 رای مخالف و 111 رای ممتنع این قانون را تصویب کرد. به این ترتیب شرایط برای پناهجویان در آلمان سختر، اما از سال 2020 ورود آنانکه تخصص داشته و بتوانند در آلمان یک قرارداد کار، مرتبط با تخصص خود پیدا کنند آسان تر می شود.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر این قانون و اینکه در عمل چگونه پیاده خواهد شد باید منتظر بود تا هر ایالت آئین نامه اجرائی مرتبط با این قانون را به تصویب برساند.

http://www.hanifhidarnejad.com

  

 
 
 

hanifhidarnejad@yahoo.de | استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است | Copyright©www.hanifhidarnejad.com 2005-2021