- دوشنبه 26 مهر 1400

 
 
 
 
 
حقوق بشر
پناهندگی / اقامت
مهاجرت/انتگراسیون
جامعه/روحی-اجتماعی
مصاحبه / گفتگو
دیدگاه ها
ترجمه
پایان نامه
در دیگر رسانه ها
فیلم و صدا
درباره من
درباره سایت
Asyl / Aufenthalt
Menschenrechte
Über
 
 
استعفای رهبر حزب سوسیال دمکرات آلمان؛ دلایل و پیامدهای احتمالی چاپ ارسال به دوست
12 خرداد 1398

حنیف حیدرنژاد- آندریا نالِس رهبر حزب سوسیال دمکرات آلمان که تقریبا یک سال پیش به این سمت انتخاب شده بود در پی نتایج منفی حزبش در انتخابات پارلمان اروپا و انتخابات در ایالات بِرمن در آلمان و به دنبال انتقاد و اعتراض درون حزبی استعفا داد.


 آندریا نالس

حزب سوسیال دمکرات آلمان در انتخابات پارلمان اروپا که هفته پیش و در تاریخ ۲۶ ماه مه ۲۰۱۹ برگزار شد با از دست دادن ۱۱٫۵% آرا نسبت به دوره قبل و با کسب تنها ۱۵٫۸% آرا بدترین نتایج را در تاریخ انتخابات پارلمان اروپا را برای خود رقم زد.

همزمان با انتخابات پارلمان اروپا، انتخابات پارلمانی آلمان در ایالت بِرمن نیز نتایج بسیار منفی برای این حزب به دنبال داشت به نحوی که به حاکمیت ۷۳ ساله این حزب در این ایالت پایان داد. در بِرمن سوسیال دمکرات‌ها با از دست دادن تقریبا ۸% درصد آرا توانستند فقط کمی بیش از ۲۴ درصد آرا را به دست آورند.

شکست حزب سوسیال دمکرات در این دو انتخابات و نیز نارضایتی درون حزبی نسبت به شیوه رهبری حزب و اولویت‌هایی که این حزب برای انتخابات اعلام کرده بود، به ویژه کم‌توجهی به محیط زیست و عدالت اجتماعی و ضعف در چانه‌زنی با حزب ائتلافی دمکرات مسیحی برای کسب امتیازات بیشتر باعث شد تا نالِس استعفا دهد. ارزیابی‌ها نشان از آن دارد که این حزب اعتبار خود را در جامعه آلمان به میزان زیادی از دست داده و به دلیل بی‌اعتمادی نسبت به وعده‌هایی که رهبری این حزب داده ولی به آنها عمل نکرده بخش قابل توجهی از رأی‌دهندگان این حزب به احزاب دیگر گرایش پیدا کرده‌اند. برای مثال در انتخاات پارلمان اروپا در هفته گذشته، یک و نیم میلیون نفر از رای‌دهندگان سنتی حزب سوسیال دمکرات، آرای خود را به صندوق حزب سبز‌ها سرازیر کردند.

هنوز در مورد اینکه استعفای آندریا نالِس چه تاثیراتی می‌تواند بر ادامه حضور این حزب در دولت ائتلافی داشته باشد اظهار نظری نشده است. آنچه مسلم است موضع این حزب در برابر حزب دمکرات مسیحی که آنگلا مرکل صدراعظم این کشور تا چندی پیش رهبری آن را نیز بر عهده‌ داشت، ضعیف‌تر شده و معلوم نیست که ائتلاف کنونی تا سال ۲۰۲۱ که نوبت بعدی انتخابات پارلمان آلمان فرا می‌رسد دوام پیدا کند. به حدس و گمان ناظران، ادامه بحران درونی در حزب سوسیال دمکرات چه بسا انتخابات زودرس پارلمان آلمان را به دنبال بیاورد. در این حالت و با توجه به اینکه حزب دمکرات مسیحی آلمان نیز با بحران رهبری مشابهی روبروست، و با در نظر داشتن اینکه جدیدترین نظرسنجی‌ها از شانس حزب سبزها برای کسب بالاترین آرا سخن می‌گویند، چه بسا شانس حزب سبزها برای نخستین بار جهت تصدی کرسی صدارت اعظم در یک انتخابات زودرس افزایش یابد.

عکس و پردازش: کیهان لندن

 


مطلب مرتبط

انتخابات آلمان و نگاهی به موقعیت احزاب این کشور، حزب سوسیال دمکرات

 انتخابات آلمان و نگاهی به موقعیت احزاب مهم این کشور (۱) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

hanifhidarnejad@yahoo.de | استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است | Copyright©www.hanifhidarnejad.com 2005-2021