- دوشنبه 26 مهر 1400

 
 
 
 
 
حقوق بشر
پناهندگی / اقامت
مهاجرت/انتگراسیون
جامعه/روحی-اجتماعی
مصاحبه / گفتگو
دیدگاه ها
ترجمه
پایان نامه
در دیگر رسانه ها
فیلم و صدا
درباره من
درباره سایت
Asyl / Aufenthalt
Menschenrechte
Über
 
 
آمار پناهجویان در آلمان در سال ۲۰۱۷ کاهش یافت چاپ ارسال به دوست
29 دي 1396

حنیف حیدرنژاد – در پایان سال ۲۰۱۷ میلادی در مجموع درخواست پناهندگی ۲۲۲٫۶۸۳ نفر در آلمان ثبت شده است. از این تعداد ۱۸۶٫۶۴۴ مورد، درخواست اولیه و مربوط به پناهجویان تازه‌وارد است. بقیه مربوط به  پناهجویانی است که در سال‌های گذشته به آلمان آمده و درخواست پناهندگی آنها یک بار رد شده و در سال ۲۰۱۷ مجددا درخواست پناهندگی داده‌اند.

در سال ۲۰۱۷ ورود پناهجویان به آلمان کاهش جزیی داشته است. در سال ۲۰۱۶ شمار درخواست‌های ثبت شده پناهندگی ۲۸۰٫۰۰۰ نفر بود. دو سال پیشتر، در سال ۲۰۱۵ آلمان شاهد ثبت بالاترین میزان درخواست پناهندگی بود (بیش از ۸۹۰٫۰۰۰ نفر). کاهش ورود پناهجویان به آلمان در درجه اول حاصل بسته شدن مرزها در کشورهای یونان و مقدونیه و مجارستان و بلغارستان و سختگیری‌های اتحادیه اروپا و اتریش است. همچنین توافق اتحادیه اروپا با ترکیه در سال ۲۰۱۶ که به ابتکار آلمان به اجرا درآمد نقش تعیین‌کننده در جلوگیری از ورود پناهجویان بیشتر به آلمان داشته است.

تعداد متقاضیان پناهندگی و هشت کشور اصلی مبدأ پناهجویان

هشت کشوری که بیشترین پناهجویان از آنها به آلمان آمده و درخواست اولیه پناهندگی آنها ثبت شده است، به ترتیب عبارتند از: سوریه ۴۷٫۴۳۴ نفر، عراق ۲۱٫۰۴۳ نفر، افغانستان ۱۲٫۳۴۶ نفر، اریتره ۹٫۵۲۴ نفر، ترکیه ۷٫۹۲۷ نفر، ایران ۷٫۷۹۵ نفر(سال ۲۰۱۶: ۲۶٫۸۷۲، سال ۲۰۱۵: ۵٫۷۳۲، سال ۲۰۱۴: ۹٫۴۹۹)، نیجریه ۷٫۴۴۸ نفر، سومالی ۶٫۱۹۵ نفر.

ایرانیان پناهجو

در گزارش اعلام شده از سوی وزارت کشور آلمان نام کشور ایران در رده ششم لیست ده کشور اولیه متقاضیان پناهندگی قرار دارد. شمار پناهجویان ایرانی در آلمان در سال ۲۰۱۷ برابر با ۷٫۷۹۵ نفر بوده است که نسبت به سال قبل یعنی سال ۲۰۱۶ (۲۶٫۸۷۲ نفر)، کاهش چشمگیری در آن دیده می‌شود. افزایش شمار پناهجویان ایرانی در سال ۲۰۱۶ به این دلیل بود که در این سال تعداد زیادی از پناهجویان که سال‌ها در ترکیه مانده بودند موفق شدند از طریق مرز زمینی و مسیر کشورهای بالکان خود را به آلمان برسانند.

میزان و نوع قبولیها

در سال ۲۰۱۷ در مجموع ۴٫۳۹۵ نفر(۰٫۷%) قبولی پناهندگی بر اساس ماده ۱۶آ قانون اساسی آلمان دریافت کرده‌اند. تعداد ۱۲۳٫۹۰۹ نفر از متقاضیان پناهندگی (۲۰٫۵%) موقعیت حمایت از پناهجو مطابق کنوانسیون ژنو (ماده ۳ قانون پناهندگی آلمان) و تعداد ۹۸٫۰۷۴ نفر(۱۶٫۳%) نیز موقعیت حمایت انسانی (ماده ۴ قانون پناهندگی آلمان) دریافت کرده‌اند. درخواست پناهندگی ۲۳۲٫۳۰۷ پناهجو رد شده است. (۳۸٫۵%). به تعداد ۱۰۹٫۴۷۹ نفر (۱۸٫۱%) نیز انواع دیگری از اقامت (اغلب به‌خاطر بیماری یا به دلایل خانوادگی) اعطا شده است.

در پایان سال ۲۰۱۷ در مجموع در مورد ۴۳۳٫۷۱۹ پرونده تصمیم‌گیری شده است. در پایان این سال هنوز در مورد ۶۸٫۲۴۵ پرونده تصمیم‌گیری انجام نشده بوده است.


*برای اطلاع بیشتر مراجعه کنید به «انواع قبولی پناهندگی در آلمان و تفاوت‌های آنها با هم»
 
 
 

hanifhidarnejad@yahoo.de | استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است | Copyright©www.hanifhidarnejad.com 2005-2021