- يكشنبه 28 دي 1399

 
 
 
 
 
حقوق بشر
پناهندگی / اقامت
مهاجرت/انتگراسیون
جامعه/روحی-اجتماعی
مصاحبه / گفتگو
دیدگاه ها
ترجمه
پایان نامه
در دیگر رسانه ها
فیلم و صدا
درباره من
درباره سایت
Asyl / Aufenthalt
Menschenrechte
Über
 
 
انتخابات آلمان و نگاهی به موقعیت احزاب این کشور (۳) چاپ ارسال به دوست
12 شهريور 1396

حنیف حیدرنژاد – در قسمت اول این مقاله با نگاهی کلی به شرایط سیاسی کنونی در آلمان، اهمیت و ویژگی این دوره از انتخابات سراسری پارلمان آلمان که قرار است در تاریخ ۲۴ سپتامبر امسال برگزار شود توضیح داده شد و به نکات مهم برنامه انتخاباتی (اتحاد Union) حزب دمکرات مسیحی و حزب سوسیال مسیحی در ایالت بایرن اشاره شد.

قسمت دوم به حزب سوسیال دمکرات  اختصاص داشت.

در قسمت سوم و پایانی به چهار حزب مهم دیگر که مطابق نظرسنجی‌ها شانس ورود به پارلمان سراسری آلمان را دارند و به برنامه‌های آنها پرداخته می‌شود.

۳- حزب سبزها

بطور خلاصه باید گفت حزب سبزهای آلمان، حزب مدافع محیط زیست است. این حزب برآمده از جنبش چپ فعال در دهه‌ی ۶۰ و ۷۰ میلادی است. این حزب در سال ۱۹۸۰ اعلام موجودیت کرد و محورهای اصلی فعالیت خود را چند موضوع قرار داد: مبارزه با بمب اتم و تاسیسات اتمی، تلاش برای صلح جهانی و پرهیز از جنگ، دفاع از محیط زیست و تلاش برای قوانینی که محیط زیست پایدار با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و طبیعی را تضمین می‌کند، مبارزه با هر نوع تبعیض، تلاش برای تضمین حقوق شهروندی و برابری حقوق زن و مرد، دفاع از حقوق مردم به حاشیه رانده شده و دفاع از اقلیت‌های مذهبی و جنسی و دفاع از خارجیان و پناه‌جویان، تلاش برای جامعه‌ای باز و چند فرهنگی. یکی از ویژگی‌های این حزب این است که ترکیب رهبری حزب و رهبری فراکسیون پارلمانی آن همیشه مرکب از یک زن و یک مرد می‌باشد.

حزب سبزهای آلمان برای نخستین بار در سال ۱۹۸۳ توانست مرز کسب ۵% آرا رای‌دهندگان را پشت سر گذاشته و وارد پارلمان سراسری آلمان شود. در سال ۱۹۹۸ این حزب برای نخستین بار در ائتلاف با حزب سوسیال دمکرات در ترکیب دولت آلمان شرکت کرد و تا سال ۲۰۰۵ در قدرت باقی ماند.

حزب سبزهای آلمان از زمان تجربه‌ی ورود به عرصه قدرت، افت و خیزهای فراوانی را پشت سر گذاشته که حاصل آن شکل‌گیری سه گرایش عمده درون حزب می‌باشد. گرایشی که تلاش می‌کند محیط زیست را با اقتصاد و کارخانه‌های بزرگ سازش دهد طوری که صاحبان سرمایه و کارخانه‌های بزرگ، بخصوص در صنعت اتومبیل‌سازی و ذوب آهن علاقمند باشند همچنان در آلمان باقی بمانند. این گرایش از سوی حزب سبزها در ایالت بادِن وُورتِمبِرگ نمایندگی می‌شود و البته موفق هم بوده طوری که این حزب توانست در این ایالت برای نخستین بار دولت ایالتی تشکیل دهد. این گرایش بیشتر محافظه‌کار بوده و در ائتلاف سیاسی تمایل به حزب دمکرات مسیحی (آنگلا مرکل) دارد. گرایش دیگر بیشتر به چپ تمایل داشته و ائتلاف با حزب سوسیال دمکرات و حتی اگر لازم باشد ائتلاف با حزب چپ را ترجیح می‌دهد. این گرایش بطور برجسته در ایالت نورد راین وستفالن نمایندگی می‌شود. گرایش دیگر که به واقع‌گرا و عمل‌گرا معروف است بیشتر در ایالت شمالی شِلسویگ هِولشتاین طرفدار دارد. این گرایش تلاش می‌کند در میانه‌ی دو گرایش قبلی راه باز کند و بر اساس ضرورت، ائتلاف با دیگر احزاب دمکراتیک، حتی حزب لیبرال دمکرات را منتفی نمی‌داند.

تنش‌های درون‌حزبی و نداشتن خط سیاسی واحد و روشن و اختلاف بر سر موضوعاتی همچون سیاست خارجی و شرکت در جنگ در مناطق مختلف، چگونگی مقابله با موضوع پناهندگی، آموزش و پرورش و چگونگی عملی کردن ایده‌های مربط به آن و سیاست مالیاتی در سال‌های گذشته، منجر به دور شدن بخشی از رای‌دهندگان از این حزب شده است. اگرچه نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که در انتخابات سراسری پارلمان آلمان در سپتامبر ۲۰۱۷ این حزب ۸% آرا را کسب و وارد پارلمان خواهد شد، اما معلوم نیست که آیا در رقابت با حزب چپ و حزب راسیست آلترناتیو برای آلمان کرسی‌های بیشتری را از آن خود کند.

نگاهی به مهم‌ترین نکات در برنامه انتخاباتی حزب سبزها

حزب سبزها برای انتخابات پارلمان سراسری در سپتامبر ۲۰۱۷ یک برنامه ۱۰ ماده‌ای ارائه داده و امیدوار است با تمرکز بر چند موضوع مشخص هم چنددستگی درون حزبی را مهار کند و هم از این طریق رای‌دهندگان را بهتر متقاعد کند که در موضوعاتی که این حزب به‌طور سنتی تخصص بیشتری در آن دارد، صالح‌تر و باکفایت‌تر از بقیه احزاب است. این مواد عبارتند از:

حفاظت بیشتر از آب و هوای کره زمین: خروج از تولید گازهای فسیلی و حرکت به طرف تامین ۱۰۰% برق مورد نیاز تا سال ۲۰۳۰ از طریق انرژی پاک و سبز و تجدیدپذیر. تولید انرژی توسط همه ۲۰ نیروگاه فسیلی در سطح کشور باید فورا متوقف شود.

اتومبیل برقی: تا سال ۲۰۳۰ فقط اتومبیل‌هایی که گاز کربنیک تولید نمی‌کنند باید وارد بازار شوند.

کشاورزی و دامداری پایدار: پایان دادن به نگهداری دام به شکل انبوه (تجاری) تا ۲۰ سال آینده و حرکت در کشاورزی بدون استفاده از ژن شیمیایی وصنعتی.

هماهنگی اروپایی: به‌جای آنکه ۲% درآمد ناخالص در بخش اقتصاد به صندوق دفاعی ریخته شود، سرمایه‌گذاری وسیع در زمینه دیجیتال کردن اکولوژی، حوزه محیط زیست در سطح قاره اروپا و همزمان مبارزه با بیکاری در این حوزه.

تقویت نهاد خانواده: مبارزه با فقر کودکان و افزایش حمایت از خانواده‌های تک‌سرپرست. اختصاص ۱۲ میلیارد یورو در این حوزه، به ویژه تقویت استقلال زنان و حمایت از خروج از وابستگی آنها.

تامین خدمات اجتماعی: خروج تدریجی و قدم به قدم از سیستم درمانی کنونی به طرف «بیمه مردمی» و حذف سیستم دوگانه بیمه درجه یک و درجه دو و تثبیت بیمه بازنشستگی.

حمایت از پناهجویان و تقویت انتگراسیون و هم‌پیوندی: اصلاح قانون تابعیت. هر بچه‌ای که در آلمان به دنیا بیاید، تابعیت او باید آلمانی محسوب شود. پناهندگان قبولی گرفته باید بتوانند خانواده خود را به آلمان بیاورند. این حزب سقفی برای قانون پناهندگی قائل نیست و تصویب قوانین سختگیرانه بیشتر و قوانین مربوط به اخراج پناهجویان به مناطق جنگی و بحرانی را رد می‌کند.

برابری حقوقی و حق تعیین نوع سبک زندگی: این حزب تلاش می‌کند صرف نظر از جنسیت و اینکه یکی مرد است یا زن پرداخت دستمزد مساوی در مقابل کار مساوی تحقق یابد. در مقابل کار مساوی دستمزد مساوی پرداخت شده و ازدواج و فرزندخواندگی برای همه [از جمله همجنس‌گرایان] امکان‌پذیر باشد.

تضمین آزادی: سبزها خواهان تامین امنیت اجتماعی موثر هستند. سیاستی که تهدیدات امنیتی را جدی می‌گیرد اما به‌طور متناسب و با در نظرداشتن حقوق شهروندی این سیاست را پیش می‌برد. این حزب تلاش خواهد کرد تا پلیس این مسئولیت دوجانبه خودش را درک و در عمل آن را به خوبی پیاده کند.

مبارزه با دلایل و ریشه‌های فرار و پناهندگی: به نظر این حزب، آلمان در حال حاضر با صدور اسلحه و تجهیزات به دیکتاتوری‌ها ناامنی را در سراسر جهان تقویت می‌کند. این حزب خواهان توقف چنین صادارتی است. با تقویت قراردادهای اقتصادی و تجاری منصفانه می‌توان به تقویت استانداردهای اقتصاد و محیط زیستی کمک کرد.

۴- حزب چپ

حزب چپ آلمان در سال ۲۰۰۷ با به‌هم پیوستن حزب کار و عدالت اجتماعی[۱] در غرب و حزب دمکرات سوسیالیست[۲] در شرق آلمان تاسیس شد. این حزب از طبقه کارگران و زحمتکشان و اقشار ضعیف در آلمان دفاع کرده و خواستار تغییرات مسالمت‌جویانه برای تسلط بر ساختار کاپیتالیستی حاکم بر کشور است. این حزب از جمله از عدالت اجتماعی و افزایش دستمزد پایه برای کارگران، حقوق اقلیت‌های جنسی و پناهجویان دفاع کرده و خواهان افزایش مالیات بر درآمد ثروتمندان و افزایش مالیات بر دارایی‌های آنان بوده، با خصوصی‌سازی مخالفت کرده و خواستار نظارت بیشتر دولت در کنترل مسائل اقتصادی و مالی و بانکی می‌باشد. در حزب چپ آلمان گرایش‌های متفاوتی وجود دارد که مهم‌ترین آنها فراکسیون کمونیستی و گرایش واقع‌گرا و پراگماتیست می‌باشد. رهبری این حزب و رهبری فراکسیون پارلمانی حزب چپ در پارلمان دو نفره و از یک زن و مرد تشکیل می‌شود. حزب چپ در ایالت‌های شرقی آلمان قوی‌تر است و در سال ۲۰۱۴ توانست در ایالت تورینگن با کسب بیشترین رای در ائتلاف با حزب سوسیال دمکرات و حزب سبزها ریاست دولت ایالتی را به عهده بگیرد. احزاب بزرگ در آلمان، ائتلاف با این حزب در سطح فدرال را به دلیل درخواست این حزب برای خروج از ناتو و انتقادهایی که این حزب به اتحادیه اروپا دارد واقعی ندانسته و در شرایط حاضر آن را عملی نمی‌دانند.

نگاهی به مهم‌ترین نکات در برنامه انتخاباتی حزب چپ

حزب چپ در برنامه انتخاباتی خود خواهان تغییر سیاسی رادیکال بوده و تمرکز خود را بر عدالت اجتماعی و صلح قرار داده است.

حمایت‌های اجتماعی: جایگزینی مستمری ثابت بر پایه ۱۰۵۰ یورو به‌جای کمک اجتماعی کنونی بر پایه «هارتز فیر». لغو  کاهش مستمری ماهیانه به عنوان مجازات افراد بیکاری که نمی‌توانند کار پیدا کنند. حقوق بیکاری شماره یک باید برای مدت طولانی‌تری به افرادی که بیکار می‌شوند پرداخت شود. برای بچه‌های زیر ۱۸ سال باید یک مستمری ماهیانه بر پایه ۵۷۳ یورو در نظر گرفته شود. دستمزد پایه که اکنون ۸ یورو و ۸۴ سنت در ساعت است باید به ۱۲ یورو افزایش پیدا کند.

حقوق باز نشستگی: مستمری بازنشستگی باید بر پایه حداقل ۱۰۵۰ یورو در ماه تثبیت شده و میزان آن به ۵۳% حقوق افزایش یابد. حقوق بازنشستگی به مادران برای دوره بزرگ کردن بچه‌ها باید صرف نظر از سال تولد فرزندان، همه فرزندان را در برگیرد. همه افرادی که کار می‌کنند باید بخشی از حقوق خود را به صندوق بازنشستگی واریز کنند از جمله کارمندان دولت، آنان که شغل آزاد دارند و رئیس و مدیران.

مالیات: مایملک از یک میلیون یورو به بالا باید مشمول مالیات پنج درصدی گردد. اجرای این سیاست می‌تواند تا میزان ۸۰ میلیارد  یورو در سال عایدی به همراه داشته باشد. درآمد تا ۱۲٫۶۰۰ یورو باید از مالیات معاف باشد. به درآمد سالانه ۷۰٫۰۰۰ یورو باید مالیات ۵۳% ، برای درآمد ۲۶۰٫۵۳۳ یورو در سال میزان ۶۰% و برای درآمد از یک میلیون یورو میزان مالیات بر درآمد باید ۷۵% باشد.

بهداشت و درمان: برای کاهش میزان پرداخت مزدبگیران به صندوق بیمه درمانی و در عین حال تامین هزینه‌های صندوق بیمه درمانی، لازم است تا صاحبکاران نیمی‌از این پرداختی را به عهده بگیرند. کادر درمانی باید تقویت شد و به میزان آن اضافه شود.

سرمایه‌گذاری: سالیانه باید میزان ۱۲۰ میلیارد یورو برای ساخت و تامین مسکن سوسیال برای اقشار کم درآمد یا با درآمد متوسط و نیز برای نوسازیِ مراکز آموزشی و بیمارستان‌ها و جاده‌ها تخصیص داده شود.

امور دفاعی: حزب چپ عملیات نظامی  و جنگی ارتش در خارج از آلمان را رد می‌کند. حزب چپ آماده ائتلاف و همکاری با حزبی که با میلیتاریزه کردن موافق باشد، نمی‌باشد. همچنین حزب چپ خواهان انحلال پیمان نظامی ناتو است. به‌جای آن باید یک سیستم امنیتی دسته‌جمعی با شراکت روسیه ایجاد شود. حزب چپ استقرار تسلیحات در مرزهای شرقی اتحادیه اروپا و تحریم علیه روسیه را رد می‌کند.

امور داخلی: سازمان اطلاعات و امنیت داخلی، و در چشم‌انداز بلندمدت همه ارگان‌ها و نهادهای جاسوسی و اطلاعاتی آلمان باید منحل شوند. ممنوعیت حزب کردستانی پ ک ک در داخل آلمان باید ملغی گردد.

اجاره خانه: افزایش اجاره‌خانه‌ها باید از طریق  تعیین یک سقف حداکثر اجاره به‌طور موثر متوقف شود.

۵- حزب لیبرال دمکرات

حزب لیبرال دمکرات آلمان در سال ۱۹۴۸ و پس از پایان جنگ جهانی دوم تشکیل شد. این حزب در اساس منافع افرادی با درآمد بالا و صاحب‌کاران متوسط و بزرگ را نمایندگی می‌کند. خواست اساسی این حزب بازار آزاد و دور نگه داشتن دولت از دخالت در امور سرمایه‌گذاری و تنظیم مناسبات حاکم بر بازار است. این حزب خواهان کاهش پرداخت مالیات ثروتمندان و صاحبان سرمایه بوده و با تاکید بر گلوبالیزاسیون، این موضوع را امری جدی برای باقی ماندن سرمایه‌داران در آلمان می‌داند. این حزب از حقوق شهروندی دفاع و با کنترل پلیسی- امنیتی شبکه‌های اینترنتی و تلفن مخالف است. این حزب به آن متهم است که هرگاه به قدرت می‌رسد تنها منافع رای‌دهندگان خود را در نظر گرفته و به سرعت به دنبال تصویب قوانینی به نفع آنان است. منتقدان این حزب تصویب قانونی در کاهش مالیات به نفع هتل‌داران در سال ۲۰۱۰ و بعد از آن رو شدن یک رسوایی مالی و پرداخت بیش از یک میلیون یورو «هدیه» از سوی یکی از هتل‌داران به این حزب را نمونه‌ای از این دست می‌دانند. از جمله به دلیل همین بدبینی‌ها بود که این حزب نتوانست در انتخابات سال ۲۰۱۳ به پارلمان راه یابد. پس از آن، این حزب تلاش کرده تا به‌طور آشکار از حمایت‌هایی که فقط صاحبان سرمایه را نشانه رود فاصله گرفته و خود را به اقشار متوسط  نیز نزدیک کند. نظرسنجی‌ها خبر از آن می‌دهند که این حزب در انتخابات پاییز امسال شانس ورود مجدد به پارلمان آلمان را خواهد داشت. برخی از مفسرین حتی از این حزب به عنوان یکی از شرکای احتمالی در ائتلاف دولت آینده خبر می‌دهند. انتخابات سپتامبر امسال نشان خواهد داد که این حزب تا کجا توانسته رای‌دهندگان بیشتری را در حمایت از خود متقاعد کند.

 نگاهی به مهم‌ترین نکات در برنامه انتخاباتی حزب لیبرال دمکرات

آموزش و تحصیل: «بهترین آموزش در سرتاسر جهان» موضوع اصلی برنامه انتخاباتی حزب لیبرال دمکرات است. این حزب خواهان آن است که سیستم آموزش ابتدایی و متوسطه در سراسر آلمان به‌طور متمرکز و سراسری هماهنگ شود و نقش ایالت‌ها در آن کمتر شود. تقویت سطح تکنیکِ دیجیتال در امر آموزش از سطح ابتدایی تا آموزش عالی، افزایش کیفیت دروس، تقویت مدارس غیردولتی، حفظ (جداسازی) مدارس فوق‌العاده برای کودکانی که معلولیت ذهنی دارند، حمایت از کودکان پناهجو از همان ابتدا از طریق فراهم کردن شرکت آنها در کلاس‌های درس در اولین فرصت. علاوه بر اینها نتیجه تحقیقات علمی ‌باید به‌طور آزاد در اختیار همگان قرار بگیرد. دانشگاه‌ها باید از طریق  دریافت شهریه هزینه نوسازی خود را تامین کنند.

امور اجتماعی: حزب لیبرال دمکرات بر توانمندی‌های فردی تاکید می‌کند و خواستار آن است تا هر کس روی پای خود راه پیشرفت‌اش را باز کند. میزان کمک‌های دولتی باید محدود شده و انواع کمک‌های دولتی (به بیکاران و از کارافتادگان و ..) باید یک دست شود.

کار: قوانین موجود در ارتباط با کارگران پیمانی و ساعت مزد نباید تغییر کند. از نظر این حزب این نوع سیستم دست صاحبان کار را برای حل و فصل مشکلاتشان باز و انعطاف آنها را بالا می‌برد. ساعت کار باید به حداکثر ۴۸ ساعت در هفته محدود شود. فروشگاه‌‌ها باید روزهای یکشنبه نیز باز باشند. کار جانبی (بدون پرداخت مالیات) از ۴۵۰ یورو به ۵۳۰ یورو افزایش یابد. حزب لیبرال دمکرات از برابری فرصت شغلی حمایت ولی تعیین سهمیه برای حضور زنان در سطوح مدیریتی را رد می‌کند.

خانواده: حزب لیبرال دمکرات تاکید دارد که چگونگی روش و سبک زندگی هر کسی به خودش مربوط است. این حزب از ازدواج و فرزند خواندگی همجنس‌گرایان حمایت می‌کند. خواهان حمایت بیشتر از کودکان طلاق بوده و خواهان آن است که درجه‌بندی مالیاتی درجه ۵ برای زوج‌ها حذف گردد (نوعی معافیت مالیاتی که به زوج‌های مزدوج با درآمد پایین و متوسط تعلق می‌گیرد).

حقوق بازنشستگی: لغو مرزِ سنی برای تعیین ورود به سن بازنشستگی. کار باید تا سن ۷۰ سالگی هم امکان‌پذیر باشد. از سن ۶۰ سالگی هر فردی خودش تصمیم می‌گیرد که چه زمانی مایل است بازنشسته شود. این حزب در برنامه‌اش چیزی در مورد حداقل میزان حقوق ماهیانه بازنشستگی مشخص نکرده است.

بهداشت و درمان: حزب لیبرال دمکرات با حذف بیمه خصوصی مخالف و خواهان ادامه سیستم موجود است. تقویت بودجه برای آموزش پرستار به ویژه برای سالمندان. در مورد بیمارانی که چشم‌انداز سلامتی آنها مشخص نیست، حزب لیبرال دمکرات خواهان قانونی شدن کمک برای مرگ این افراد است. مصرف حشیش باید قانونی شود.

پناهندگی و انتگراسیون (هم پیوندی): حق شخصی برای بررسی درخواست پناهندگی مطابق قانون اساسی باید دست نخورده باقی بماند. این حزب خواهان آن است که باید بین افرادی که به دلیل جنگ از کشور خود فرار کرده و آنان که به دلایل دیگر (دلایل اقتصادی) مهاجرت کرده اند، تفاوت قائل شد. این حزب خواهان تصویب قانون مهاجرت بر اساس امتیازدهی (مانند استرالیا و کانادا) می‌باشد که بر اساس آن بتوان صلاحیت تخصصی افراد را تعیین کرد. در مورد استخدام پناهجویان شرطِ حداقل دستمزد باید برداشته شود (با حقوق پایین‌تر هم بتوان آنها را استخدام کرد). همچنین در مورد پناهجویان شرط استخدام براساس حق تقدم لغو گردد (این شرط مقرر می‌کند یک فرصت شغلی اول باید در اختیار یک آلمانی یا اروپایی یا کسی که اجازه کار دارد قرار بگیرد و بعد یک پناهجو). حزب لیبرال دمکرات با «آسیمیلاتسیون»، یعنی مجبور کردن فرد تازه‌وارد به اینکه فرهنگ خودش را کنار گذاشته و ناگزیر خودش را در فرهنگ اکثریت جامعه ذوب کند، مخالف می‌باشد. این حزب از داشتن تابعیت دوگانه حمایت می‌کند.

امنیت داخلی: حزب لیبرال دمکرات خواهان مبارزه جدی‌تر با تروریسم از طریق تقویت هماهنگی‌های بین‌المللی و تبادل اطلاعات و کنترل بیشتر سَلَفی‌‌ها می‌باشد. مخالفت با نصب دوربین‌های مداربسته در اماکن عمومی به‌طور گسترده. مخالفت با ضبط و بایگانی بلندمدت محتوای مکالمات و ارتباطات. به جای آن افزایش استخدام نیروهای امنیتی و افزایش حقوق آنها، تغییرات ساختاری در نهادهای اطلاعاتی و امنیتی و کم کردن تعداد آنها.

امور خارجی: حزب لیبرال دمکرات در مقابله با نیروهای ناسیونالیست در اروپا خواهان تقویت نیروهای حامی‌ایده  اتحادیه اروپا می‌باشد. خواهان وزیر خارجه برای اتحادیه اروپا، خواهان شفافیت بیشتر در نهادهای اتحادیه اروپا و تصمیم‌گیری‌های آنها، خواهان تشکیل ارتش دفاعی اروپا و نیروی دفاع مرزی، خواهان پایان دادن به مذاکرات مربوط به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا می‌باشد. حزب لیبرال دمکرات تاکید دارد که «تغییرات از طریق تجارت و معامله و سرمایه‌گذاری» انجام می‌شود. خواهان قراردادهای دوجانبه تجاری با ایالت متحده آمریکا، منتقد سیاست‌های روسیه در ارتباط با کریمه و جنگ در اوکراین و خواهان ادامه تحریم‌های اقتصادی روسیه بوده و مخالف ارسال تجهیزات و تسلیحات نظامی به مناطق بحرانی است.

مالیات و امور مالی: حزب لیبرال دمکرات خواهان مالیاتی منصفانه برای افرادی با درآمد متوسط است. میزان مالیات برای خانواده‌ها و خانواده‌های تک‌سرپرست باید کاهش یابد. در قانون اساسی باید میزان حداکثر مالیات تعیین و تثبیت شود. ممانعت از افزایش مالیات بر مایملک و ثروت.  این حزب خواهان آن است تا مالیاتی که برای حمایت از بازسازی شرق آلمان پرداخت می‌شود، حذف گردد.

کم کردن وضع مقررات برای اقتصاد و سرمایه‌گذاران: حزب لیبرال دمکرات از بازار آزاد دفاع می‌کند و خواهان آن است تا دولت در تنظیم قوانین حاکم بر بازار کمتر دخالت کند. تقویت شبکه دیجیتال برای آنکه صاحب‌کاران در هر نقطه‌ای در آلمان قدرت رقابت با دیگران را داشته باشند. مغازه‌ها روزهای یکشنبه هم باز باشند و ساعت کار منعطف و تنظیم آن در اختیار صاحب‌کاران باشد. این حزب همچنین خواهان خصوصی‌سازی  بخش‌هایی از پست و راه آهن است.

۶- حزب آلترناتیو برای آلمان

حزب آلترناتیو برای آلمان در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد. موضوع اساسی که این حزب بر روی آن تاکید داشت مخالفت با اتحادیه اروپا و مخالفت با کمک مالی به یونان بود. این حزب خواهان خروج از اتحادیه اروپا و بازگشت به واحد پولی سابق آلمان یعنی مارک است. از سال ۲۰۱۵ و پس از ورود نزدیک به یک میلیون پناهجو به آلمان، مخالفت با سیاست پناهندگی و پناهجویان به موضوع اصلی فعالیت‌های این حزب تبدیل شد. نیروهای هوادار این حزب را طیف متفاوتی با انگیزه‌های مختلف تشکیل می‌دهند از راست‌های پوپولیست گرفته تا مردم عادی که از احزاب مختلف سرخورده شده و با سیاست‌های کنونی احزاب حاکم مخالفت می‌کنند و تا نیروهای راست افراطی و نئونازیست. در کشمکش‌های درون‌حزبی در دو سال گذشته نیروهای دست راستی و نئونازیست قدرت بیشتری گرفته‌اند. این حزب توانسته در مدتی کوتاه در ۱۴ ایالت از ۱۶ ایالت آلمان به پارلمان ایالتی راه یابد. حزب آلترناتیو برای آلمان در ایالت‌های شرقی بسیار قوی‌تر بوده و در برخی ایالت‌ها بالای ۲۰% آرا را از آن خود کرده است. یک دلیل مهم بالا بودن آرای این حزب پایین بودن میزان شرکت‌کنندگان در انتخابات است.

حزب آلترناتیو برای آلمان در سطح اروپا با احزاب راست پوپولیست و راست افراطی روابط بسیار نزدیک و صمیمی‌ داشته و قبل از انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه در حمایت از «جبهه ملی فرانسه» و مارین لوپن کاندید اصلی این حزب مراسمی ‌را در آلمان برنامه‌ریزی کرد که در آن رهبران احزاب دست راستی فرانسه و هلند و ایتالیا شرکت کردند. در آلمان یک گروه عمده از رای‌دهندگان به این حزب آلمانی- روس‌ها هستند که از قدرت سازماندهی بالا برخوردار بوده و برخی از گزارش‌ها حتی از ارتباط آنها با کرملین خبر می‌دهند.

حزب آلترناتیو برای آلمان پدیده مهم انتخابات سراسری آلمان در سال ۲۰۱۷ است. برای نخستین بار بعد از جنگ جهانی دوم راست افراطی و نئونازیست‌ها این امکان را پیدا می‌کنند به پارلمان آلمان راه یابند. این یک هشدار جدی و یک تهدید بزرگ برای دمکراسی در آلمان است. حضور گسترده‌تر در انتخابات امسال، صرف‌نظر از آنکه به کدام حزب دمکرات رای داده شود، میزان آرای نهایی این حزب را کاهش خواهد داد. این وظیفه احزاب دمکراتیک در آلمان، به ویژه احزاب حاکم است تا با نگاهی فراحزبی به تحلیل ضعف‌های خود و علت سرخوردگی مردم از احزاب و سیاستمداران پرداخته و با تصحیح اشتباهات خود راه قدرت‌ گرفتن راست افراطی و نئونازیست‌ها را مسدود کنند. انتخابات امسال بیش از آنکه انتخاب بین احزاب مختلف باشد، به لحاظ دفاع از دمکراسی و بستن راه بر نئونازیسم است که اهمیت می‌یابد. هنوز نزدیک ۵۰% از رای‌دهندگان تعیین نکرده‌اند که به کدام حزب رای خواهند داد. نظرسنجی‌های اخیر شانس ورود حزب آلترناتیو برای آلمان را بالا می‌بینند . احزاب مختلف از هم‌اکنون اعلام کرده‌اند در صورت ورود این حزب به پارلمان از هرنوع همکاری با آن خودداری خواهند کرد.

نگاهی به مهم‌ترین نکات در برنامه انتخاباتی حزب آلترناتیو برای آلمان

هدف حزب آلترناتیو برای آلمان در انتخابات سراسری پارلمانی این کشور در سال ۲۰۱۷ ورود به پارلمان و تبدیل شدن به سومین حزب قدرتمند در کشور است. برخی از مواد مهم برنامه انتخاباتی این حزب عبارتند از:

رفراندوم سراسری: حزب آلترناتیو برای آلمان با اشاره به تجربه رفراندوم در سوئیس خواهان برگزاری همه‌پرسی در تصویب قوانین بوده و آن را نشانه حضور قوی‌تر مردم در روند دمکراسی مستقیم می‌داند. این حزب قدرت مردم را بالاتر از قدرت پارلمان دانسته و خواهان آن است تا مردم در همه‌پرسی دخالت داده شوند. به عنوان اولین موضوع، حزب آلترناتیو برای آلمان خواهان برگزاری رفراندوم برای خروج آلمان از حوزه پولی یورو  و در صورت لزوم خروج از اتحادیه اروپا است.

امنیت داخلی: (این حزب در برنامه خود موضوع امنیت داخلی و تروریسم را به امور خارجیان و پناهندگی و تابعیت پیوند داده است) حزب آلترناتیو برای آلمان برای تقویت امنیت داخلی خواهان تقویت نیروی پلیس و سختگیرانه‌تر کردن قوانین جزایی در مجازات متخلفان است. خواهان اجباری شدن خدمت سربازی و گماردن سربازان به‌جای پلیس مرزی برای کنترل مرزهاست، سن جزایی برای مجازات متخلفین باید به ۱۲ سال کاهش پیدا کند (در حال حاضر ۱۴ سال است). برای مقابله با اقدامات تروریستی این حزب خواهان آن است که اخراج پناهجویان و سلب اقامت و تابعیت افرادی که در اقدامات تروریستی شرکت دارند به سرعت به اجرا گذاشته شود. اجازه‌ی اقامت خارجیان و پناهندگانی که در امور جنایی شرکت دارند باید به سرعت از آنها پس گرفته شود. به فرزندان خارجیانی که سوء سابقه در امور جنایی دارند نباید تابعیت آلمانی داده شود. ماده ۱۶ قانون اساسی آلمان (که بر حق پناهندگی تصریح می‌کند) باید تغییر داده شود.

مهاجرت،پناهندگی، انتگراسیون (هم‌پیوندی): حزب آلترناتیو برای آلمان خواهان بستن کامل مرزهای زمینی آلمان است. مخالفت با به‌هم پیوستن خانواده در مورد افرادی که قبولی پناهندگی گرفته‌اند، مخالفت با قوانین و توافقنامه‌های پناهندگی اتحادیه اروپا، تعیین سالیانه یک سهمیه برای اخراج پناهجویان (به‌جای سهیمه سالانه برای پذیرش پناهجویان). شهروندان اروپایی که به آلمان مهاجرت می‌کنند زمانی حق استفاده از مزایای تامین اجتماعی در آلمان را دارند که حداقل چهار سال در آلمان کار کرده و مالیات پرداخت کرده باشند.

اسلام به آلمان تعلق ندارد: این حزب اعلام می‌کند که «اسلام به آلمان تعلق ندارد» (این گفته در مقابله با گفته برخی از سیاستمداران برجسته آلمان است که تاکید دارند اسلام به آلمان تعلق دارد). این حزب در برنامه‌اش تاکید می‌کند گسترش اسلام در آلمان یک تهدید برای جامعه و ارزش‌های آن می‌باشد. از همن رو: مخالفت با ساختن مناره‌های مسجد و پخش اذان، کمک‌های مالی خارجی در ساختن مساجد باید ممنوع شود، بر اساس مدلی که در فرانسه پیاده شده در آلمان هم باید به سر کردن روسری در مدارس توسط معلمین و دانش‌آموزان ممنوع شود (دادگاه قانون اساسی آلمان پیشتر در ماه مارس ۲۰۱۵ چنین درخواستی را مغایر با اصل آزادی عقیده و مذهب دانسته و آن را رد کرده است). حزب آلترناتیو برای آلمان در دفاع از «هویت آلمانی» بر فرهنگ آلمانی تاکید می‌کند و مخالف جامعه چندفرهنگی است.

محیط زیست و تغییرات آب و هوایی: حزب آلترناتیو برای آلمان در برنامه انتخاباتی خود تلاش می‌کند توضیح دهد آنچه تحت عنوان تاثیر انسان و تولید گازهای گلخانه‌ای و سوخت‌های فسیلی بر تغییرات آب و هوایی گفته می‌شود بی پایه و اساس است(موضوعی که ترامپ هم از آن دفاع می‌کند).

فقط خانواده سنتی سزاوار حمایت دولتی: حزب آلترناتیو برای آلمان از فرم سنتی خانواده مرکب از پدر و مادر و فرزند دفاع می‌‌کند. مخالف سقط جنین بوده و هر نوع کمک دولتی در این زمینه را رد می‌کند. این حزب خواهان آن است تا در ازای تولد هر نوزاد تازه به دنیا آمده به خانواده پولی با عنوان «خوش‌آمدگوئی» پرداخت شده و اگر دانشجویی در پایان تحصیل مدرک خوبی ارائه دهد، باید هزینه کمک تحصیلی دوره‌ی مادر شدن به او بازپرداخت شود. به دلیل نوع نگاه این حزب به خانواده، به زنانی که به تنهایی فرزند خود را بزرگ می‌کنند کمک دولتی تعلق نمی‌گیرد. این حزب با ازدواج همجنس‌گرایان مخالف است. با  کمک‌های دولتی که منجر به حمایت از اشکالی از خانواده می‌شود که با فرم سنتی مغایر است مخالف است. در مدارس باید آموزش‌هایی ارائه شود که فرم سنتی خانواده را در ذهن کودک تقویت کند و دیدگاه کودکان نسبت به همجنس‌گرایی و ترانس‌جنسیتی را تغییر دهد (مانیپولاتسیون و آموزش هدفمند کودکان با اهداف ایدئولوژیک).

تامین اجتماعی و بهداشت و درمان: این حزب به شرطی خواهان افزایش حقوق بیکاری۲ است که شخص بیکار حداقل ده سال کار کرده باشد. در صورت از کارافتادگی یا بازنشسته شدن، زمانِ ماندن در خانه و نگهداری کودک، در تعیین میزان حقوق محاسبه گردد. در امر بهداشت و درمان این حزب خواهان ارائه خدمات درمانی بیشتر در مناطق روستایی و آموزش نیروی بیشتر پرستار در نگهداری از سالمندان است.

مالیات و امور مالی: این حزب خواهان تغییرات در سیستم مالیالتی است به نحوی که بر اساس آن به ویژه فشار بر طبقه متوسط کاهش یابد. مالیات بر ارث و مالیات بر کارگاه و مراکز تولیدی باید کاملا ملغی گردد.


http://www.hanifhidarnejad.com


[بخش نخست]   [بخش دو ]

 


عکس و پردازش: کیهان لندن


1.

Arbeit & soziale Gerechtigkeit – Die Wahlalternative (WASG)

2.

 Partei des Demokratischen Sozialismus

 


 
 
 

hanifhidarnejad@yahoo.de | استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است | Copyright©www.hanifhidarnejad.com 2005-2021