- دوشنبه 3 مهر 1402

 
 
 
 
 
حقوق بشر
پناهندگی / اقامت
مهاجرت/انتگراسیون
جامعه/روحی-اجتماعی
مصاحبه / گفتگو
دیدگاه ها
ترجمه
پایان نامه
در دیگر رسانه ها
فیلم و صدا
درباره من
درباره سایت
Asyl / Aufenthalt
Menschenrechte
Über
 
 
انتخابات آلمان و نگاهی به موقعیت احزاب این کشور (۲) چاپ ارسال به دوست
06 شهريور 1396

حنیف حیدرنژاد – در قسمت نخست این گزارش با نگاهی کلی به شرایط سیاسی کنونی در آلمان، اهمیت و ویژگی این دوره از انتخابات سراسری پارلمان آلمان که قرار است در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۷ برگزار شود توضیح داده شد و به نکات مهم برنامه انتخاباتی (اتحاد) حزب دمکرات مسیحی و حزب سوسیال مسیحی Union در ایالت بایرن اشاره شد. در این بخش نگاهی به حزب سوسیال دمکرات آلمان SPD می‌اندازیم.

 ۲- حزب سوسیال دمکرات

حزب سوسیال دمکرات با بیش از ۱۵۰ سال سابقه، قدیمی‌ترین حزب در آلمان است و تا چند سال قبل به عنوان حزب طرفدار کارگران معروف بود.

مارتین شولتز رهبر حزب سوسیال دمکرات آلمان، فرانکفورت، ۲۵ اوت ۲۰۱۷

مهم‌ترین اصول مورد نظر این حزب عبارتست از بشردوستی، عدالت اجتماعی، همبستگی، مشارکت اجتماعی همه اقشار و دفاع از اقشار آسیب دیده و به حاشیه رانده شده جامعه. بعد از اصلاحات مرتبط با قوانین کار و اقتصاد و تامین اجتماعی با نام «برنامه ۲۰۱۰ Agenda» که توسط صدراعظم وقت، گِرهارد شرودر، با مشارکت حزب سوسیال دمکرات و حزب سبزها به اجرا درآمد، حزب سوسیال دمکرات به تدریج وارد یک بحران شد. از این زمان این حزب متهم شد که دیگر یک حزب مدافع منافع طبقه کارگر نیست و از ارزش‌های خود فاصله گرفته و با یک چرخش آشکار به نئولیبرالیسم گرایش پیدا کرده، به خصوصی‌سازی دامن می‌زند و بیش از آنکه از منافع کارگران و آسیب‌دیدگان اجتماعی دفاع کند با کم کردن میزان کمک‌های تامین اجتماعی، این اقشار را به فقر بیشتر می‌کشاند. افزایش سن بازنشستگی و تغییر قانون حمایت از بیکاران و جایگزین کردن آن با «هارتز فیرHartzIV» از برجسته ترین پیامدهای این تغییرات بود. عوارض این سیاست که به تدریج خود را نشان داد عبارت بودند از:

– شکاف در رهبری حزب (کناره‌گیری اسکار لافونتن از رهبران حزب).

– ریزش  شدید نیرو (بسیاری از اعضای این حزب به این اصلاحات که فشار را بر روی مردم فقیر بیشتر می‌کرد اعتراض کرده و از آن جدا شدند. در حالی که در سال ۲۰۰۳ تعداد اعضای این حزب ۶۵۱ هزار نفر بود، این تعداد در سال ۲۰۱۴ به ۴۶۰ هزار نفر رسید. نزدیک ۲۰۰ هزار نفر در این مدت از عضویت در حزب کناره گرفتند (در سال ۲۰۰۵ بسیاری از جداشدگان از حزب سوسیال دمکرات اقدام به تاسیس یک حزب در غرب آلمان کرده و در سال ۲۰۰۷ در اتحاد با حزب دیگری در شرق آلمان، حزب چپ Partei Die Linkرا تاسیس کردند.)

– بدبینی نسبت به سیاست و احزاب سیاسی و به ویژه کم شدن اعتماد به سیاستمداران سوسیال دمکرات، به ویژه گِرهارد شرُودِر و چند تن از مشاوران نزدیک او با این استدلال که آنها فقط به فکر منافع شخصی خود بوده و برخلاف وعده و شعارهایشان نه طرفدار زحمتکشان که رفیق رئیس‌ها و سرمایه‌داران هستند. لابی‌گری گرهارد شرودر رهبر سابق حزب سوسیال دمکرات و صدراعظم پیشین آلمان برای چندین شرکت بزرگ گازی و صنعتی روسی و غیرروسی و حضور او در هیئت نظارت برخی از این شرکت‌ها نمونه بارزی از پشت کردن این سیاستمدار به اخلاقیاتی است که زمانی از آن حرف می‌زد. این واقعیت، یعنی ارتباط تنگاتنگ سیاستمداران از احزاب مختلف که پس از  کناره‌گیری از پست رسمی ‌خود به استخدام سرمایه‌گذران بزرگ درآمده و به مشاوره برای آنان مشغول می‌شوند زخم بزرگی در حافظه جمعی مردم آلمان ایجاد کرده و یکی از دلایل عمده روی‌گردانی عمومی‌ از سیاست و بی اعتمادی به سیاستمدارن می‌باشد.

تحولات سیاسی درون حزبی و واکنش‌های اجتماعی به سیاست‌های حزب سوسیال دمکرات باعث شد تا در دو دهه گذشته پیوسته محبوبیت این حزب کاهش پیدا کرده و رای‌دهندگان بیشتری از این حزب روی برگرداندند. در حالی که در انتخابات پارلمان سراسری سال ۱۹۹۸ (قبل از رفرم اقتصادی و تغییرات موسوم به «هارتز فیر») حزب سوسیال دمکرات ۴۰٫۹% آرا را به خود اختصاص داد و به عنوان قوی‌ترین حزب مامور تشکیل کابینه شد، در سال ۲۰۱۳ تنها ۲۵٫۷% آرا را نصیب خود کرد. جدی‌ترین نظرسنجی‌ها، چهار هفته قبل از انتخابات در سال ۲۰۱۷ نیز نشان می‌دهند که این حزب تنها از حمایت ۲۲% رای‌دهندگان برخوردار است.

مارتین شولتز رهبر جدید، نجات‌دهنده بزرگ؟

حزب سوسیال دمکرات که از بی اقبالی خود نزد رای‌دهندگان آلمان آگاه است امیدوار است تا با تغییر رهبرِ حزب و معرفی او به عنوان کاندیدای صدراعظمی، نظر مردم را نسبت به خود تغییر دهد. مارتین شولتز در سال ۲۰۱۲ در پارلمان اروپا رئیس فراکسیون سوسیال دمکرات‌ها شد. در همان سال نیز به عنوان رئیس پارلمان اروپا برگزیده شد و تا ژانویه سال ۲۰۱۷ عهده‌دار این سمت بود. در ژانویه ۲۰۱۷ با کناره‌گیری از ریاست پارلمان اروپا، کاندیدای رهبری حزب سوسیال دمکرات آلمان شد و در کنگره فوق‌العاده این حزب در مارس ۲۰۱۷ با کسب ۱۰۰% آراء به رهبری این حزب برگزیده شد. در سه ماه اول بعد از تصدی او به عنوان رهبر حزب، بیش از ده هزار نفر به عضویت حزب سوسیال دمکرات درآمدند. نظرسنجی‌ها که در ماه مه سال ۲۰۱۶ از سقوط تاریخی این حزب به زیر ۲۰% خبر می‌دادند، در مارس ۲۰۱۷ و تحت تاثیر جذابیت رهبر جدید حزب میزان حمایت مردم از این حزب را بطور حیرت‌آوری ۳۲% و نزدیک به حزب دمکرات مسیحی گزارش کردند. در ادبیات سیاسی آلمان از این تحول و جهش کوتاه مدت با عنوان “پدیده شولتز” نام برده می‌شود. حزب سوسیال دمکرات امیدوار بود که بتواند با رهبر جدید که در دوران شرودر مسئولیت اجرایی نداشت و با فاصله گرفتن و انتقاد از برخی از تغییرات آن زمان و به ویژه با سرمایه‌گذاری روی محبوبیت و موفقیت مارتین شولتز در پارلمان اروپا، اعتماد گذشته مردم را به خود جلب کند. این دوره خوشحالی اما بسیار کوتاه بود و پس از شکست حزب سوسیال دمکرات در انتخابات ایالتی در سه ایالت از ژانویه تا ما مه ۲۰۱۷، دوباره میزان محبوبیت این حزب کاهش پیدا کرد. آخرین نظرسنجی‌ها یک ماه قبل از انتخابات این میزان را ۲۲% نشان می‌دهند. ناظران و تحلیلگران سیاسی آلمان تاکید می‌کنند نظر به اینکه درصد بالایی از مردم کوتاه‌زمانی قبل از انتخابات تصمیم می‌گیرند که به کدام حزب رای بدهند و نظر به تحولات سیاسی و بین‌المللی که ممکن است بر روی آرای رای‌دهندگان تاثیر بگذارد، هنوز نمی‌توان در مورد میزان واقعی آرایی که نهایتا به صندوق حزب سوسیال دمکرات ریخته خواهد شد اظهار نظر کرد.

نگاهی به مهم‌ترین نکات در برنامه انتخاباتی حزب سوسیال دمکرات

عدالت اجتماعی محور اصلی برنامه انتخاباتی حزب سوسیال دمکرات برای انتخابات سراسری پارلمان آلمان در سال ۲۰۱۷ است. این برنامه خواهان بودجه بیشتر برای خانواده و آموزش و تحصیل بوده، خواهان کم شدن مالیات برای افراد با درآمد کم یا متوسط و نیز خواهان مستمری ماهیانه باثبات برای بازنشستگان است.

بازار کار: فسخ قرارداد کاری که دلیل موجهی نداشته باشد باید متوقف شود. کسانی که در کار نیمه‌وقت مشغول هستند باید این امکان را داشته باشند که بطور تمام‌وقت استخدام شوند. کسانی که بیکار می‌شوند باید این حق را داشته باشند که پس از سه ماه در دوره‌های آموزشی وارد شوند. در طی گذراندن این دوره باید از حقوق بیکاری مخصوص برخوردار باشند. مدت زمانی که فرد بیکار تحت پوشش «حقوق بیکاریِ۱» قرار می‌گیرد باید طولانی‌تر گردد.

آموزش و تحصیل: آموزش از مقطع کودکستان تا ابتدایی و تا دانشگاه یا دوره‌های تخصصی و اُستادی باید رایگان باشد. کمک هزینه تحصیلی برای دانشگاه باید بهتر شود.

خانواده: شهریه کودکستان بطور تدریجی باید لغو شود. خانواده، چه به عنوان افرادی که ازدواج کرده یا آنها که ازدواج نکرده‌اند باید به رسمیت شناخته شده مورد حمایت قرار بگیرند. باید قانونی تنظیم شود که والدین کمتر کار کنند تا وقت بیشتری برای خانواده داشته باشند. ازدواج همجنس‌گرایان و فرزندخواندگی از طرف آنها باید قانونی شود.

بهداشت و درمان: برقراری بیمه مردمی ‌و لغو سیستم بیمه درجه یک (بیمه شخصی) و بیمه درجه دو. پول اضافه تحت عنوان بیمه فوق‌العاده که از سوی بیمه‌شدگان برای برخورداری از برخی خدمات پرداخت می‌شود باید لغو گردد. صاحبکار باید نیمی ‌از سهم بیمه تامین اجتماعی که از سوی کارگر یا کارمند پرداخت می‌شود را به عهده بگیرد. دستمزدی که به پزشکان پرداخت می‌شود در مورد افرادی که بیمه عادی هستند با افرادی که بیمه شخصی یا خصوصی هستند باید یکسان باشد.

یکسان سازی دستمزد‌ها: دستمزدی که به زنان تعلق می‌گیرد در شرایط کار مساوی با مردان، باید یکسان با مردان باشد.

حقوق بازنشستگی: مستمری ماهیانه بازنشستگی که در شرایط حاضر ۴۸% حقوق ماهیانه است باید در همین حد ثابت بماند.

امنیت داخلی: برای تقویت امنیت داخلی استخدام ۱۵٫۰۰۰ پلیس در سطح سراسری و ایالتی.

مالیات: کم کردن فشار بر روی افراد با درآمد کم و متوسط. افزایش مالیات بر ارث و افزایش مالیات بر افراد با درآمد بسیار بالا (میلیونر‌ها) تا حد ۴۵% کل درآمد.

دفاع ملی: حزب سوسیال دمکرات با خواست ایالت متحده آمریکا و ناتو برای پرداخت ۲ درصد درآمد ناخاص ملی به امور دفاعی مخالف است. از افزایش بیشتر صدور تسلیحات و تجهیزات نظامی‌جلوگیری شود (نباید از آنچه که اکنون هست بیشتر شود.)

سن حق رای: حزب سوسیال دمکرات خواهان کاهش سن حق رای برای شرکت در انتخابات به ۱۶ سال است.

مسکن: باید از افزایش بی رویه قیمت اجاره‌ی‌ خانه‌ها جلوگیری کرد و قانون موجود باید بهتر شود. افزایش قیمت اجاره‌خانه بعد از نوسازی و تعمیرات باید به حد مشخصی محدود شود. بودجه لازم برای ساخت و احداث مجموعه‌های مسکونیِ «سوسیال» و ارزان‌قیمت باید افزایش یابد. خانواده‌های با درآمد کم یا متوسط در پرداخت اجاره‌خانه باید از حمایت بیشتری برخوردار شوند.

مهاجرت و پناهندگی: حزب سوسیال دمکرات خواهان تصویب قانون مهاجرت بر اساس میزان کسب امتیاز(مانند کانادا و استرالیا) می‌باشد. در زمینه پناهندگی این حزب مخالف اخراج پناهجویان به افغانستان در شرایط حاضر است.


http://www.hanifhidarnejad.com


[بخش نخست]

عکس و پردازش: کیهان لندن

 
 
 

hanifhidarnejad@yahoo.de | استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است | Copyright©www.hanifhidarnejad.com 2005-2023