- يكشنبه 7 آذر 1400

 
 
 
 
 
حقوق بشر
پناهندگی / اقامت
مهاجرت/انتگراسیون
جامعه/روحی-اجتماعی
مصاحبه / گفتگو
دیدگاه ها
ترجمه
پایان نامه
در دیگر رسانه ها
فیلم و صدا
درباره من
درباره سایت
Asyl / Aufenthalt
Menschenrechte
Über
 
 
صدور حکم محکومیت احمد منتظری، هراس جمهوری اسلامی از حقیقت‌یابی چاپ ارسال به دوست
07 آذر 1395

حنیف حیدرنژاد – به گزارش خبرگزاری‌های داخلی از جمله ایسنا و تسنیم، بر اساس حکمی از سوی دادگاه ویژه روحانیت، احمد منتظری، فرزند آیت‌الله حسینعلی منتظری به دلیل انتشار فایل صوتی سخنان پدرش در باره اعدام‌های سال ۶۷، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، انتشار اسناد سرّی و تبلیغ علیه نظام به ۲۱ سال حبس تعزیری و خلع لباس محکوم شده است.

فایل صوتی سخنان آقای حسینعلی منتظری، سندی است انکارناپذیر در باره‌ی یکی از جنایت‌های بزرگ جمهوری اسلامی. بنا بر آنچه آیت‌الله منتظری در این فاصل صوتی می‌گوید، کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ که هنوز هم تعداد واقعی و مکان دفن بسیاری از آنها مشخص نیست، به طور سیستماتیک و با برنامه‌ریزی دست اندرکاران وقت رژیم صورت گرفته است.

حجت‌الاسلام احمد منتظری
حجت‌الاسلام احمد منتظری کاری جز افشای حقیقت نکرده است

در طی سه دهه گذشته جناح‌های مختلف جمهوری اسلامی با وجود اختلاف نظر درباره برخی مسایل، اما همواره در یک چیز متحد عمل کرده‌اند و آن سکوت و سرپوش گذاشتن یا انکار جنایت‌ها، از جمله کشتار ۶۷ بوده است. شجاعت احمد منتظری در انتشار فایل صوتی پدرش که در آن با اعضای هیئت مرگی که آیت‌الله خمینی رهبر انقلاب و بنیانگذار رژیم کنونی برای کشتار زندانیان سیاسی برگزیده بود، دیدار داشت، اعتراض منتظری به این کشتار و ذکر برخی جزئیات و نیز انتشار صدای برخی از افراد حاضر در این جلسه، هرگونه تردید نسبت به این کشتار را برطرف کرد و سندی به شدت محکمه‌پسند در اختیار مدافعان حقوق بشر در داخل و خارج ایران قرار داد. انتشار این نوار صوتی گامی است در جهت حقیقت‌یابی و مشخص کردن نقش مسئولین و آمران این کشتار.

صدور حکم محکومیت برای احمد منتظری که کاری جز افشای حقیقت نکرده است، تلاش نظام جمهوری برای ادامه همان سیاست انکار و سرپوش گذاشتن بر حقایق است. این حق خانواده زندانیان اعدام شده و بازماندگان آنهاست که از جزئیات کشتار و مکان دفن عزیران‌شان باخبر شوند. این حق جامعه مدنی در ایران است تا از جزئیات مربوط به یکی از بزرگترین موارد نقض حقوق بشر در ایران با اطلاع شده و خواهان محاکمه عادلانه‌ی مسئولین آن باشند.

فرار جمهوری اسلامی از اعتراف به این کشتار و صدور حکم محکومیت برای احمد منتظری، یکی از تناقض‌های بزرگ این نظام را برملا می‌کند. آنجا که از یک‌سو به تبهکاری‌های خود «افتخار» می‌کند و آنها را «اجرای فرمان خدا» می‌داند، اما از طرف دیگر از انتشار جزئیات اسناد این «افتخار» و «فرمان خدا» خود داری کرده و از پخش اخبار اعمالی که برای رضای خدای خود انجام داده‌اند، به شدت نگران وشاید هم شرمگین هستند!

دفاع از احمد منتظری و محکومیت حکم صادره برای او و درخواست آزادی و رفع هرگونه محدودیت علیه وی، دفاع از ارزش های حقوق بشری جهان‌شمولی است که حاکمان ایران در چهار دهه گذشته آنها را پیوسته زیر پا گذاشته‌اند. روند حقیقت‌یابی جنایات انجام شده در جمهوری اسلامی را نمی‌توان با دستگیری و زندان متوقف نمود. احمد منتظری را آزاد کنید!

http://www.hanifhidarnejad.com

 

عکس و پردازش: کیهان لندن

 
 
 

hanifhidarnejad@yahoo.de | استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است | Copyright©www.hanifhidarnejad.com 2005-2021