- چهارشنبه 5 ارديبهشت 1403

 
 
 
 
 
حقوق بشر
پناهندگی / اقامت
مهاجرت/انتگراسیون
جامعه/روحی-اجتماعی
مصاحبه / گفتگو
دیدگاه ها
ترجمه
پایان نامه
در دیگر رسانه ها
فیلم و صدا
درباره من
درباره سایت
Asyl / Aufenthalt
Menschenrechte
Über
 
 
پایه‌ریزی سیستم جدید برای تشدید کنترل ورود به اتحادیه اروپا چاپ ارسال به دوست
26 آبان 1395

روز چهارشنبه ۱۶ نوامبر ۲۱۰۶ اتحادیه اروپا پایه‌ریزی سیستم جدیدی را اعلام کرد که مطابق آن هر کسی که بخواهد از خارج از اتحادیه اروپا وارد این اتحادیه شود باید پیش از سفر یک برگه موافقت دریافت کند.

برای دریافت این برگه، سیستمی پایه‌ریزی می‌شود که مشخصات متقاضی سفر، مقصد و مدت زمانِ سفر در آن ثبت می‌گردد. مشخصات این فرد با داده‌های موجود در بانک‌های اطلاعاتی، از جمله بانک اطلاعاتی پلیس بین‌الملل و نهادهای اطلاعاتی کشورهای عضو اتحادیه اروپا چک شده و در صورتی که متقاضی سفر در لیستِ «مظنونین امنیتی» نباشد، برگه موافقتِ ورود دریافت کرده و بعد از آن است که اجازه ورود به اتحادیه اروپا را خواهد داشت.

این ایده از مُدلی که چندین سال است در ایالات متحده آمریکا اجرا می‌شود، برگرفته شده و هدف آن «مبارزه با مهاجرت غیر قانونی و نیز مبارزه با ورود مجرمین و مظونین به ترورسیم» عنوان شده است.

این بانک اطلاعاتی، «اِتیاس»، «سیستم اطلاعات سفر و صدور موافقت اروپائی» نام داشته و مشخصات افراد برای پنج سال در آن ذخیره می‌شود. قرار است از آغاز سال ۲۰۲۰ بهره برداری از این سیستم آغاز شود. در حال حاضر دو بانک اطلاعاتی دیگر، «یورو داک» و «ویز» در زمینه کنترل ورود به اتحادیه اروپا فعال هستند.

«یورو داک» یک بانک اطلاعاتی است که از ژانویه ۲۰۰۳ از سوی اتحادیه اروپا راه اندازی شده است. اثر هر ده انگشت دست و مشخصات کامل افرادی که در اتحادیه اروپا اقامت قانونی نداشته یا بطور غیر قانونی وارد شده و نیز پناه‌جویان ۱۴ سال به بالا که در اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی بدهند به این مرکز ارسال شده و در آنجا برای مدت ۱۰ سال ذخیره می‌شود. دفتر مرکزی «یورو داک» در بروکسل بلژیک واقع شده است.

«ویز» یک بانک اطلاعاتی است که از ژانویه ۲۰۱۱ بهره برداری از آن آغاز شده و در آن مشخصات بزرگسالان و کودکان ۱۲ سال به بالا که از یکی از سفارتخانه‌های اتحادیه اروپا در کشور خود ویزا درخواست می کنند ثبت و برای مدت پنج سال در آن ذخیره می‌شود. مرکز آن در شهر استراسبورگ فرانسه است.

هزینه راه‌اندازی بانک اطلاعاتی جدید «اِتیاس»، ۲۰۰ میلیون یورو ارزیابی شده است.

 حنیف حیدرنژاد

26 آبان 1395/ 16 نوامبر 2016

http://www.hanifhidarnejad.com


عکس و پردازش: کیهان لندن


منابع:
وبسایت تلویزیون کانال یک آلمان
وبسایت روزنامه آلمانی «دیتسایت»

 

 
 
 

hanifhidarnejad@yahoo.de | استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است | Copyright©www.hanifhidarnejad.com 2005-2024