- دوشنبه 26 مهر 1400

 
 
 
 
 
حقوق بشر
پناهندگی / اقامت
مهاجرت/انتگراسیون
جامعه/روحی-اجتماعی
مصاحبه / گفتگو
دیدگاه ها
ترجمه
پایان نامه
در دیگر رسانه ها
فیلم و صدا
درباره من
درباره سایت
Asyl / Aufenthalt
Menschenrechte
Über
 
 
آریائی، یعنی چه؟ چاپ ارسال به دوست
16 ارديبهشت 1393

حنیف حیدرنژاد

منظور از آریا و آریائی بودن چیست؟ فیلمی مستند که در آن فیلم ساز آلمانی، که خود سیاهپوست است به دنبال آن است که بفهمد نئونازی ها چه می گویند. حرف آنها چیست؟ ضدیت آنها با خارجی از کجا می آید؟ اینکه آنها خود را "آریائی" می دانند یعنی چه؟ اصلا این مفهوم از کجا می آید و چگونه است که نازی ها برتری طلبی خود را با نسبت دادن خود به آن توجیه کرده و قتل و کشتار دیگر انسان ها را مجاز می دانند؟

فیلم ساز که یک زن است، در پی دریافت پاسخ سوالهایش به درون نئو نازی ها و تظاهرات آنها رفته و تلاش می کند تا از خود آنها جواب بگیرد. او همچنین با یک گروه که ارزشهای "آریائی" را سرلوحه خود کرده و دو نفر که در زمینه "آریا" تحقیق کرده به گفتگو می نشیند.

در ادامه تحقیق و جستجو، وی به ایران می رود تا ببیند اینکه می گویند ایران و هندوستان "مهد آریا" است، یعنی چه و آنجا مردم چه می گویند؟

در ادامه جستجویش به آمریکا سفر کرده و فعالیت کوکلوس کلان ها را که خود را آریائی می دانند تعقیب کرده و با یکی از نظریه پردازان آنها و یکی از خود کوکلوس کلان ها گفتگو می کند.

مستندی آموزشی که فکر و تعمق بیبننده را بر می انگیزد.

این فیلم آخر شب گذشته، پنجم مه از تلویزیون کانال2 آلمان (زد د اِف) پخش شد. و دوباره در تاریخ 9 مه باز پخش می شود.

ویدئوی آن را در اینجا می بینید.
http://www.zdf.de/ZDFmediathek#/beitrag/video/2132972/Die-Arier%22 
 
 

hanifhidarnejad@yahoo.de | استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است | Copyright©www.hanifhidarnejad.com 2005-2021