- سه شنبه 16 خرداد 1402

 
 
 
 
 
حقوق بشر
پناهندگی / اقامت
مهاجرت/انتگراسیون
جامعه/روحی-اجتماعی
مصاحبه / گفتگو
دیدگاه ها
ترجمه
پایان نامه
در دیگر رسانه ها
فیلم و صدا
درباره من
درباره سایت
Asyl / Aufenthalt
Menschenrechte
Über
 
 

نامه سرگشاده به مریم رجوی

pan20

pan19
شب شیشه ای و سرنوشت غم انگیز یهودیان آلمان چاپ ارسال به دوست
19 آبان 1392

  ببینید

یورو نیوز، 09.11.2013: در سال ۱۹۳۸ میلادی، آدولف هیتلر در المان به قدرت رسید. او رایش سوم، یک حکومت پلیسی و کیش شخصیتی خود را بر این کشور تحمیل کرد. او خود را پیشوا می نامید و حکومتش را بر اساس دکترین فاشیستی نازیسم که بر نژادپرستی و یهودی ستیزی تاکید داشت پایه ریزی کرد.

در تاریخ ۷ نوامبر همان سال، دبیر سوم سفارت آلمان در پاریس، توسط یک یهودی هفده ساله اهل لهستان که خانواده اش از آلمان اخراج شده بودند، کشته شد.

دو شب پس از قتل دیپلمات آلمانی، نازی ها به این بهانه، به جامعه یهودیان حمله کردند و جنایات خشونت بار زیادی مرتکب شدند. آنها خشونت بار ترین انتقام ها را بویژه در برلین و وین از یهودیان گرفتند.

شب نهم سال ۱۹۳۸ میلادی در تاریخ، شب شیشه ای نام گرفته است. در این شب هزاران پنجره خانه و فروشگاه شکسته شد و کسب و کار هفت هزار و پانصد یهودی نابود و کالاهای آنها غارت گردید. صدها کنیسه ویران شدند و در آتش سوختند و گورستان های یهودیان تخریب شدند. همچنین دهها تن از یهودیان کشته و دهها هزار نفر دستگیر و به اردوگاه های کار اجباری منتقل شدند.

واقعه این شب در حافظه مردم آلمان ضبط شده است و هر ساله در این کشور بزرگداشتی به یاد آن ایام برگزار می گردد. در هفتادمین سالگرد این مراسم، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان یاداور شد که آلمان هرگز چنین وقایعی را که منجر به فروپاشی تمدن خواهد شد، تکرار نخواهد کرد.

خانم مرکل گفت: «به نژادپرستی و یهودی ستیزی هرگز نباید فرصت دیگری در آلمان و در اروپا داده شود.»

از لحاظ تاریخی، تاثیر شب شیشه ای بیش از یک شب بود و منجر به وضع قوانین ضد یهود جدیدی شد. حق یهودیان بر اموال و دارایی هایشان و همچنین حق زندگی اجتماعی از آنها سلب گردید. یهودیان از فعالیت در بیشتر مشاغل و ورود به تمام مراکز فرهنگی، مالکیت بر خودرو و حتی داشتن گواهینامه رانندگی محروم شدند. هدف این قوانین منزوی کردن یهودیان در جامعه آلمان و اجبار آنها به ترک این کشور بود.

این آخرین مرحله از اقدامات سختگیرانه دولت هیتلر قبل از شروع مرحله نهایی و تبعید یهودیان به اردوگاههای مرگ محسوب می شد.

شب کریستالی را می توان آغاز هولوکاست نامید.


آخرین مطالب:
 
 
 

hanifhidarnejad@yahoo.de | استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است | Copyright©www.hanifhidarnejad.com 2005-2023