- شنبه 2 تير 1403

 
 
 
 
 
حقوق بشر
پناهندگی / اقامت
مهاجرت/انتگراسیون
جامعه/روحی-اجتماعی
مصاحبه / گفتگو
دیدگاه ها
ترجمه
پایان نامه
در دیگر رسانه ها
فیلم و صدا
درباره من
درباره سایت
Asyl / Aufenthalt
Menschenrechte
Über
 
 

نامه سرگشاده به مریم رجوی


pan20

pan19
نگاهی به معضل بیکاری جوانان در اروپا چاپ ارسال به دوست
25 تير 1392

realeconomy نگاهی به معضل بیکاری جوانان در اروپا

 ببینید

یورو نیوز، 15.07.2013: نرخ بیکاری جوانان در یونان و اسپانیا همواره در میان کشورهای اروپایی رکوردار بوده است. اگر وضعیت این دو را با اتریش یا آلمان مقایسه کنیم درک مفهوم «نسل از دست رفتهِ جنوب اروپا» آسانتر خواهد شد.

در این برنامه «اقتصاد واقعی» به وضعیت اشتغال جوانان در فرانسه می پردازیم و نگاهی هم به برنامه مبارزه با بیکاری اسپانیا خواهیم انداخت. در ادامه، در گفتگو با لاسلو آندُر کمیسر کار اتحادیه اروپا، شما را در جریان برنامه های اشتغالزایی اتحادیه قرار می دهیم.

کمک های مالی این بخش در اسپانیا به رقمی در حدود سه و نیم میلیارد یورو می رسد؛ نزدیک به دو میلیارد آن از محل بودجه شش میلیاردی اتحادیه اروپا تامین می شود. با این وجود سازمانهای کارآفرین، مشکل بنیادین اسپانیا را کمبود تجربه و اعتبار می دانند. مواردی که مادرید باید نسبت به حل فوری آنها، اقدام کند.

اقتصاد اسپانیا برای شغل آفرینی باید حداقل 81 صدم درصد رشد داشته باشد. تا آن زمان جوانان چاره ای ندارند جز دست و پنجه نرم کردن با دشواریها و مشکلات مالی.

اما آیا در این شرایط بحران اقتصادی و آینده نامشخص بازار، می توان شرکتهای تجاری را تشویق به کارآفرینی کرد؟ این سئوال را با لاسلو آندُر کمیسر کار و اموراجتماعی اتحادیه اروپا در میان می گذاریم که برای افتتاح طرح مشوق های کارآموزی اتحادیه، به آلمان سفر کرده.

یورونیوز: جناب کمیسر مایه خوشوقتی است که بدلیل افزایش دوره های کارآموزی، نشست لایبزیگ را داریم… به نوعی یک دریچه جدید به روی جوانان جویای کار… اما آیا واقعا از این راه به شغل آفرینی می رسیم؟

لاسلو آندُر: « در این سالهای رکود اقتصادی، نرخ بیکاری جوانان نسبت به نرخ کلی بیکاری، افزایش شدید تری داشت. از سوی دیگر بدلیل انعکاس متداوم این مسئله، مجبوریم احیای اقتصاد و رشد را در دستور کار قرار دهیم و این مستلزم اتخاذ تدابیر پیچیده تری است.»

یورونیوز: طرح ضمانت جوانان چه می شود، با توجه به اینکه امکان افزایش بودجه شش میلیارد یورویی به هشت میلیارد وجود دارد؟ ولی هیچکس بدرستی نمی داند این پول قرار است چگونه خرج شود؟

لاسلو آندُر: « طرح ضمانت جوانان در واقع برای اطمینان از این مسئله است که هیچ فرد جوانی حداکثر چهار ماه بعد از ترک مدرسه، بیکار نماند. برای این کار، بخش دولتی یا شغل جدیدی را پیشنهاد می کند یا برای فرد مورد نظر یک دوره آموزشی یا کارآموزی در نظر می گیرد.»

یورونیوز: آیا اعتقاد دارید که دولتها درعمل این کار را می کنند؟

لاسلو آندُر: « به هر حال انگیزه زیادی برای این کار وجود دارد.»

یورونیوز: اما معنای انگیزه با توانایی اجرا فرق دارد.

لاسلو آندُر: « ولی باید با انگیزه شروع کرد برای اینکه درنهایت شرایط همه کشورها یکی نیست. بعضی هاامکانات بیشتری برای آموزش دارند و در برخی دیگر شغل آفرینی است که اولویت دارد.»

یورونیوز: سئوالات زیادی درباره تحرک به خودی خود وجود دارد و وقتیکه این مسئله در سطح اتحادیه اروپا مطرح شود اصطکاک ها را بیشتر می کند.

لاسلو آندُر: « بله در واقع مسئله حساسی است ولی من معتقدم باید درباره آن بحث شود. برای اینکه در برخی مناطق سطح بیکاری واقعا بیداد می کند در حالیکه در مناطق دیگر نظیر اکثر بخشهای آلمان وضعیت بهتری حاکم است برای اینکه شرکت ها به نیروی کار بیشتری نیاز دارند. بنابراین باید بین عرضه و تقاضا ارتباط مناسبتری بوجود آوریم.»

یورونیوز: آیا فکر می کنید که به هر حال به منابع بیشتری نیاز است؟

لاسلو آندُر: «خوب در شرایط بحران به بودجه
بیشتری نیاز است. درست به همین دلیل است که در وهله نخست عملی کردن آن با شش میلیارد یورو اهمیت دارد… در طی دو سال 2014 و 2015 و بعد، اگر کفایت نکرد می توان میزان آنرا افزایش داد.»


آخرین مطالب:
 
 
 

hanifhidarnejad@yahoo.de | استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است | Copyright©www.hanifhidarnejad.com 2005-2024