- شنبه 2 تير 1403

 
 
 
 
 
حقوق بشر
پناهندگی / اقامت
مهاجرت/انتگراسیون
جامعه/روحی-اجتماعی
مصاحبه / گفتگو
دیدگاه ها
ترجمه
پایان نامه
در دیگر رسانه ها
فیلم و صدا
درباره من
درباره سایت
Asyl / Aufenthalt
Menschenrechte
Über
 
 
«سرود قهوه» رضا دقتی در پاریس چاپ ارسال به دوست
22 تير 1392
رضا دقتی
 رضا دقتی


شهرام میریان

رادیو فردا، 13.07.2013: رضا دقتی رشته معماری را در دانشگاه تهران به پایان برده و در پی وقوع انقلاب اسلامی به ترک ایران پرداخته. عکاسی را از نوجوانی به گونه خودآموز فراگرفته، پنج سالی با مجله آمریکایی نیوزویک به عنوان خبرنگار و عکاس همکاری داشته و ۲۰ سالی است که سرگرم فعالیت با نشریه معروف نشنال جئوگرافی است.

گزارش شهرام میریان در مورد نمایشگاه «سرود قهوه»

این عکاس سرشناس از طریق دوربین خود همواره بر موضوع و مضامینی دست می‌گذارد که تاکنون کمتر کسی به سراغش رفته. آوا و یا سرود قهوه، عنوان نمایشگاه تازه رضا دقتی است که در کنار رودخانه سن و درست روبه‌روی دو موزه معروف لوور و اورسی آغاز به کار کرده است.
 
آقای رضا دقتی در گفتگو با رادیو فردا از این نمایشگاه زنجیره‌ای بیشتر گفته است:
 
رضا دقتی: اخیرا یک کاری را تمام کردم که در مورد دهقان و کارگرانی بود که در دنیا در زمین‌های قهوه کار می‌کنند و قهوه می‌کارند. چون هدفم این بود که مردم اروپا و آمریکا و خیلی از این کشورها هم که نوشابه اصلی شان قهوه است در حقیقت نمی‌دانند که این با چه زحمتی تهیه می‌شود. چه کسانی هستند این مردان و زنانی که صبح تا شب زیر آفتاب و در شرایط بسیار مشکل کار می‌کنند تا این را درست کنند. دقیقا بزرگداشت کار و زندگی این کارگران و دهقانانی است که میلیون‌ها هستند در دنیا و با این مشقت این کار را انجام می‌دهند. البته در  عین حال چیزی که بسیار زیبا بود برای من ببینم که اینها در عین همین سختی شان چقدر با غرور و متانت انسانی دارند کار می‌کنند و مهم است همیشه برای من که فضیلت انسان را در این ها آدم چقدر راحت می‌تواند ببیند.
 
صاحبان این عکس‌ها متعلق به کدام کشورها هستند بیشتر؟
 
برزیل، کلمبیا، گواتمالا،‌ نیکاراگوا،‌ هندوستان،‌ اتیوپی و سودان جنوبی. یعنی در حقیقت هفت تا کشور من کار کردم. این عکس‌ها مخلوطی از همه کشورها است.
 
آقای دقتی،‌ این نمایشگاه شما آیا در دیگر کشورهای دنیا هم به نمایش در می‌آید؟
 
اولا خود همین کار تا سه ماه در پاریس می‌ماند. در عین حال یک کپی دیگر این نماشگاه در لندن در کیوگاردن افتتاح خواهد شد. آن هم به مدت سه ماه است. ماه سپتامبر در نیویورک در مرکز راکفلر، در همان موقع در شهر سیدنی استرالیا،‌ وین و لوزان سویس هم همین نمایشگاه کپی‌های دیگرشان افتتاح می‌شود. در عین حال هفته گذشته سه نمایشگاه دیگر داشتم که آن بیشتر مربوط بود به مجموعه‌ای از همه کارهایم که در این سی سال انجام دادم. در جزیره کورسیکای فرانسه است که این عکس‌ها به نام مقاومت است. چرا که مردم کورسیکای سابقه مقاومت زیاد دارند.
 
رضا دقتی برپاکننده نمایشگاه «آوای قهوه» در پاریس هشت سال پیش به پاس خدمات انسان دوستانه‌اش به دریافت نشان شوالیه لیاقت از فرانسه نایل شد و سه سال پیش هم جایزه اسکار عکاسی به او تعلق گرفت. آقای دقتی این جایزه را به ندا آقاسلطان و مردم ایران تقدیم کرده است.

 
 
 

hanifhidarnejad@yahoo.de | استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است | Copyright©www.hanifhidarnejad.com 2005-2024